Doněčtí separatisté nabízeli lidem vyrabovaná lízátka. Dav je hnal sviňským krokem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Rozdávání sladkostí je účinným tahákem, jak si naklonit dav při politických shromážděních. To se ale vymstilo doněckým separatistům, kteří tak učinili a lidem nabízeli lízátka vyrabovaná z místního skladu. Ukázalo se, že i lízátka mohou být politická.

Proruští separatisté v Doněcku

Proruští separatisté v Doněcku,zdroj: Getty Images

O víkendu se ve východoukrajinském městě Doněck konalo lidové shromáždění, na které přišly místní rodiny, aby si poslechly proruské ozbrojence, jak brojí proti "krvežíznivé kyjevské juntě". A nálada byla pozitivní - ovšem jen do chvíle, než ozbrojenci davu oznámili, že mají speciální překvapení: Velké krabice čokolád, karamel a citrónových lízátek vyrabovaných z místního skladu.

Rychle ale vyšlo najevo, že sladkosti pocházejí ze společnosti Rošen, kterou vlastní nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. "To je provokace!" začali křičet lidé v davu. "Bonbóny jsou otrávené!" přidali se další. Propuklo rozzuřené skandování: "Nechceme krvavé bonbóny!" a matky začaly rozkopávat krabice a rozšlapávat jejich obsah. 

Ozbrojenci nakonec museli prchnout v dodávce, za kterou shromáždění lidé házeli sladkosti. Mezi lidmi mezitím vypukly téměř filozofické diskuse, zda bylo správné bonbóny odmítnout. "Za druhé světové války jsme kouřili německé cigarety. Jaký je v tom rozdíl?" ptal se bělovlasý muž se zlatými zuby. 

"Porošenko nás nemůže zároveň vraždit a krmit!" odsekla mu žena v halence, a dál rozdupávala krabice, až z nich zbyly jen malé kousky kartónu. Dav se nakonec uklidnil a opustil Leninovo náměstí, kde na dlažbě zůstala jen lepkavá směs rozteklého karamelu a čokolády. 

Tagy: Doněcká oblast proruští povstalci

Zdroje: ČTK