Donbaští povstalci oznámili stažení děl. Porošenkovi zabavili v Sevastopolu loděnice

- Aktuality autor: art

Na východní Ukrajině i přes noc ze soboty na neděli vládl klid. Doněčtí povstalci v neděli oznámili, že stáhli z fronty poslední těžké zbraně. Kyjev dál podezřívá rebely, že techniku jen přeskupují na výhodnější pozice. Sevastopolská vláda mezitím znárodnila loděnice, které patří prezidentovi Petru Porošenkovi.

Situace v Debalcevu

Situace v Debalcevu,zdroj: Profimedia.cz

"Doněcká lidová republika dokončila stažení těžké techniky. Dnes jsme stáhli šest samohybných houfnic Gvozdika z jižního úseku fronty. Stažení se odehrálo pod dohledem pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)," uvedl Eduard Basurin jménem povstaleckého velení.

Pozorovatelé OBSE zatím potvrdili stažení prvních šesti kolon doněckých a luhanských ozbrojenců, jak uvádí ukrajinská agentura UNIAN. Kolony s těžkou výzbrojí ale sledovali jen poblíž frontové linie.

Ukrajinská armáda tvrdí, že za sobotu její pozice ostřelovali ozbrojenci pětkrát, většinou z ručních zbraní. Noc na sobotu byla ale klidná.

Ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi mezitím místní vláda zabavila v Sevastopolu, které anektovalo Rusko spolu s celým Krymem. loděnice Sevmorzavod. Tamní parlament byl sice proti a návrh neodhlasoval, vláda ale neváhala a s odvoláním na strategický význam loděnic je krátce poté znárodnila.

Gubernátor Sevastopolu přitom oznámil, že znárodnění bylo koordinováno s Moskvou, jak uvedl list Ukrajinska pravda. 

Tagy: Ukrajina Sevastopol východní Ukrajina boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK