Domácí vězni dostanou od května hlídací náramky

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Elektronické monitorovací náramky pro domácí vězně by se mohly v Česku zavést od května příštího roku. Ministerstvo spravedlnosti se chystá v únoru vypsat veřejnou zakázku na pětiletou smlouvu za zhruba 270 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek úřadu Radomír Daňhel. 

Elektronický hlídací náramek.

Elektronický hlídací náramek.,zdroj: vitalia.cz

Ministerstvo náramky testovalo zhruba pět měsíců a pilotní projekt zaměřený na ověření funkcí a nákladů na provoz skončil podle úřadu úspěšně. 

Častější využití domácího vězení pro lidi odsouzené za méně závažné zločiny by mělo pomoci snížit přeplněnost věznic. Stát chce nasazováním náramků také ušetřit. Zatímco hlídání jednoho vězně stojí v káznici denně zhruba 1000 korun, elektronický dozor vychází na 165 korun. 

Větší využívání alternativních trestů - domácího vězení nebo podmínečného propouštění - u méně závažných zločinů má zajistit novela, kterou v listopadu schválili poslanci. Týká se hlavně trestů za drobné krádeže nebo zanedbání povinné výživy. Ministr Pavel Blažek nedávno uvedl, že se nyní čeká, zda norma pomůže snížit přeplněnost věznic. 

Výběrové řízení na elektronické hlídání ministerstvo vypsalo za minulé vlády, kdy v jeho čele stála Daniela Kovářová. Po volbách úřad dvoumiliardový tendr zrušil. Hodnota nyní uvažované zakázky bude údajně činit zlomek toho, co měla stát zrušená.

Zdroje: ČTK