Dokumenty odhalily, že Janukovyč chystal tvrdé potlačení protestů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč před svým sesazením spřádal plány na tvrdé potlačení protestů s použitím tisícovek vojáků. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentu, který unikl na internet.

Kyjev v plamenech

Kyjev v plamenech,zdroj: Getty Images

Ukrajinští novináři nyní analyzují tisícovky stránek dokumentů, které se našly v Janukovyčově opuštěném honosném sídle poblíž Kyjeva. Přestože pravost dokumentů zatím nebyla potvrzena, poslanec Hennadij Moskal zveřejnil na webu dokument popisující plán obklíčit kyjevské náměstí Nezávislosti ostřelovači a zahájit střelbu do demonstrantů.

Do tohoto rozsáhlého zákroku měla být zapojena ozbrojená vozidla a zhruba 22.000 policistů včetně zhruba 2000 příslušníků pohotovostních oddílů Berkut.

Moskal, který je členem strany Vlast z vězení propuštěné expremiérky Julije Tymošenkové, řekl, že dokument zveřejnil, aby zvýšil tlak na nynější ukrajinské úřady ve snaze dostat Janukovyče před spravedlnost.

Novináři podle Reuters chystají zveřejnění dalších dokumentů v průběhu týdne.

Minulý týden bylo při pouličních bitvách mezi protivládními demonstranty a policií v centru Kyjeva zabito nejméně 88 lidí. Janukovyč v pátek uprchl z Kyjeva a parlament ho v sobotu zbavil funkce. Nové úřady na Janukovyče vydaly zatykač kvůli podezření z podílu na hromadných vraždách civilistů.

Tagy: Ukrajina nepokoje protivládní demonstrace

Zdroje: ČTK