Dokument o Arnoštu Lustigovi ode dneška zdarma k vidění na internetu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Arnošt Lustig - devět životů je název dokumentu Iva a Kristiny Pavelkových, který mohou zájemci ode dneška zdarma vidět na internetovém portálu www.dafilms.com. Je posledním snímkem, na kterém se tento novinář a spisovatel podílel, je jeho průvodcem a komentátorem. S humorem a nadhledem provází diváka těžkým obdobím 30. a 40. let a končí v současnosti.

Do internetové distribuce vstupuje snímek v týdnu, kdy uplyne rok od Lustigova úmrtí. Od 27. února pak bude k dispozici za standardních podmínek - 40 Kč stream, 130 Kč download v DVD kvalitě.

"V současné době jednáme s několika distributory, kteří by ho mohli uvést v kinech. Spoléháme i na to, že ho budeme nabízet jednotlivým městům a kinům. V tomto smyslu už jednáme s Jihlavou, Ostravou, Prahou, Ústím nad Labem, Děčínem či Teplicemi," řekl Pavelek.

Prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem

Vedle Lustiga ve snímku hovoří jeho sestra Hana Hnátová, spisovatel Zdeněk Mahler, kamarád z Osvětimi Jiří Justic, kamarádka z Terezína Marta Kottová a také publicista Karel Hvížďala a herečka Květa Fialová. Pavelek na filmu pracoval se svou dcerou Kristinou čtyři roky. Producentem hodinového snímku, ve kterém se objeví spousta archivních fotografií, materiálů Národního filmového archivu, Vojenského historického ústavu a také úryvky z hraných snímků Transport z ráje a Démanty noci, byla společnost Diamant Film Praha.

Arnošt Lustig zemřel loni v únoru ve věku 84 let. Jako židovský mladík prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. Všechna životní strádání prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil. Po válce pracoval v několika denících a v rozhlase, jako zpravodaj se zúčastnil první arabsko-židovské války. V roce 1968 odešel do Izraele, poté do Jugoslávie a nakonec do USA, kde zakotvil na Americké univerzitě ve Washingtonu. Po listopadu 1989 se pravidelně vracel do Čech. Debutoval koncem 50. let povídkovými soubory Noc a naděje a Démanty noci. Vrcholem jeho tvorby byly novely Dita Saxová a Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou. Napsal několik scénářů, podle jeho děl vznikly úspěšné filmy.

Tagy: dokument

Zdroje: ČTK