Dohodnuto. Dopravu povede Stanjura, Peake obranu, Mlsna legislativu

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Premiér Petr Nečas (ODS) si pro funkci ministra dopravy vybral nynějšího šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru. Premiér potvrdil neoficiální informace o jménu nového ministra dopravy.

Petr Mlsna, Karolína Peake

Petr Mlsna, Karolína Peake,zdroj: Mediafax

Prezident Václav Klaus by mohl ve středu pověřit vicepremiérku Karolínu Peake (LIDEM) řízením ministerstva obrany. Peake to připustila v rozhovoru s novináři v Poslanecké sněmovně. Řekla, že ministryní se má stát do konce týdne, premiér Nečas však bude od středečního odpoledne v zahraničí. 

Pozici ve vládě podle informací získá nynější vicepremiérčin náměstek Petr Mlsna, který se stane ministrem bez portfeje a šéfem legislativní rady vlády. Nominaci Peake ani Mlsny ale Nečas zatím oficiálně nepotvrdil. Ministry na návrh Nečase jmenuje prezident. 

Klaus se na jmenování Peake příliš netváří

Podle Peake je její jmenování do čela silového resortu na Klausovi. "Dá se odhadnout podle programu pana premiéra po zbytek týdne, že by to mohlo být i zítra," řekla dnes novinářům. Klaus ji minulý týden označil za "dívenku" a vyjádřil pochyby nad tím, zda ji vojáci přijmou. "S panem prezidentem jsem si neřekla nic. Teď už je to samozřejmě v první řadě na něm," uvedla ke svému pověření řízením obrany. 

Petr Mlsna (vpravo)

Petr Mlsna (vpravo),zdroj:Mediafax

"V případě, že mi bude nabídka učiněna, jsem ochoten ji přijmout," řekl ke svému případnému vládnímu angažmá Mlsna, kterého do vlády nominovala Peake. Podle vicepremiérky se již její náměstek setkal s premiérem. Mlsna přitom uvedl, že od počátku debat o jeho možném vládním angažmá zdůrazňoval, že by do kabinetu nastoupil jako nestraník. "Nikdy jsem v žádné partaji nebyl a nestranictví je pro mne velmi ceněná kategorie," podotkl. 

Marek Benda se má stát novým předsedou klubu ODS

Pokud Stanjura zamíří do vlády bude muset poslanecký klub ODS vybrat svého nového předsedu. Podle informací by se jím měl stát dlouholetý poslanec ODS a nynější místopředseda klubu Marek Benda, plán ale musí potvrdit klub volbou. 

Jasné obrysy tak dnes dostal plán, o kterém se v kuloárech hovoří už delší dobu. ODS a LIDEM si po odchodech ministrů dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) a obrany Alexandra Vondry (ODS) prohodí odpovědnost za uvolněné resorty. V plánu také je pozdější sloučení ministerstev dopravy a průmyslu. Nový ministr dopravy by tak měl především pomoci takové sloučení připravit spolu s ministrem průmyslu a prvním místopředsedou ODS Martinem Kubou. 

Nečas už se svou představou rošády údajně seznámil předsedy koaličních stran. TOP 09 se přitom nelíbí, že ODS spustila změny v počtu ministerstev především kvůli své vnitrostranické situaci.

Tagy: ODS doprava premiér ministerstvo dopravy ministr Ministerstvo obrany vládní rošáda

Zdroje: ČTK