Dohodněte se s Ruskem, vyzývá Ukrajinu šéf EP Schulz

- Aktuality autor: pal

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v pátek při návštěvě Kyjeva vyzval ukrajinské představitele, aby se urychleně dohodli s Ruskem. Schulz to vidí jako způsob, jak ukončit konflikt na východě Ukrajiny, který už si vyžádal přes šest tisíc mrtvých. 

Prezident Petro Porošenko a šéf EP Martin Schulz při jeho návštěvě Kyjeva

Prezident Petro Porošenko a šéf EP Martin Schulz při jeho návštěvě Kyjeva,zdroj: AFP PHOTO / Ukrainian presidential press-serv

"Musí se udělat vše, aby se zabránilo tomu, že se situace úplně vymkne kontrole. Řešení může být pouze politické a toho lze dosáhnout jedině společně s Ruskem. Je nutné s ním jednat," řekl podle listu Ukrajinska pravda Schulz ukrajinským poslancům.

Současně dodal, že se nelze zříkat principů a že je nutné usilovat o úplné splnění minských mírových dohod, zejména pak úplného stažení ruských vojsk a zbraní, jakož i toho, že Ukrajina obnoví v plné délce kontrolu nad svými hranicemi.

Předseda EP také připomněl, že Evropská unie prodlužila sankce uvalené proti Rusku kvůli anexi Krymu a kvůli postupu Ruska v v ukrajinském konfliktu.

Moskva stále popírá, že by se přímo zapojila do konfliktu, jakkoli Kyjev i Západ jsou přesvědčeni, že Rusko separatisty vojensky podporuje.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes obvinil Kyjev, že "torpéduje" minské dohody tím, že "není schopen či ochoten" jednat o mírovém urovnání konfliktu s vůdci separatistů, například o ústavní reformě, jejíž návrh prezident Petro Porošenko předložil parlamentu.

Kyjev ovšem tvrdí, že předáci rebelů jsou jen loutky Moskvy. A prezident Porošenko kritizoval čtvrteční oznámení rebelů o vypsání místních voleb jako "tvrdý útok Ruské federace na Minsk-2," řekl Porošenko s narážkou na druhé mírové dohody dojednané v běloruské metropoli letos v únoru.

Tagy: EU zahraničí evropský parlament rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK