Dohoda o zvýšení státního dluhu může Pentagon připravit o stovky miliard

- Aktuality autor: red

Dohoda o zvýšení státního dluhu Spojených států uzavřená v neděli může v příštích deseti letech připravit americké ministerstvo obrany o stovky miliard dolarů.

Zda tomu tak ale bude doopravdy, zatím nikdo pořádně neví. Kolem skutečné podoby škrtů, na nichž se při řešení dluhové krize dohodli republikáni s demokraty, totiž panuje zmatek.

Jasno je podle něj jen v blízké budoucnosti, kdy by škrty ve vojenském rozpočtu měly být minimální anebo mírné. Později ale podle analytiků Pentagonu hrozí, že armáda během deseti let přijde o 550 miliard dolarů. Bylo by to o 150 miliard více, než požadoval prezident Barack Obama.

Řešení ve dvou krocích

Možné škrty v rozpočtu ministerstva obrany představovali při projednávání dohody problém pro mnoho republikánů. Nakonec ale plán podpořili. Má na to údajně svůj podíl fakt, že úspory nejsou okamžité, ale odložené do budoucna. "Je to nejméně špatný návrh, který jsme dostali," podotkl republikánský kongresman Howard McKeon, který je proti škrtům v rozpočtu armády, ale dohodu nakonec podpořil.

Řešení dluhové krize počítá s úsporami ve dvou krocích. V prvním půjde o zhruba 900 miliard dolarů. V dalším pak zvláštní komise Kongresu rozhodne o úsporách kolem 1,5 bilionu dolarů. Anebo, pokud zákonodárci shodu o škrtech nenajdou, vstoupí v platnost automatické úspory v rozpočtu ve výši 1,2 bilionu dolarů. Polovina z nich by se přitom týkala výdajů na armádu.

Bezpečnostní rizika

Mírně méně peněz by Pentagon mohl mít už příští fiskální rok, který začne v říjnu. V letošním měl k dispozici 529 miliard dolarů. Napřesrok to mělo být 553 miliard dolarů, nakonec by to ale kvůli škrtům mohlo být o 37 miliard dolarů méně. V dalších letech by pak z rozpočtu ministerstva obrany měly ubýt další stovky miliard dolarů. Někteří představitelé armády již varovali před bezpečnostními riziky, jež podle nich takové úspory představují.

Tagy: dluh armáda krize skrty pentagon

Zdroje: ČTK