Dohoda o chemických zbraních odvrátila válku, věří Sýrie

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americko-ruská dohoda o syrských chemických zbraních je vítanou zprávou, neboť odvrátila válku. Řekl to syrský ministr pro národní usmíření Alí Hajdar, který tak dnes hodnotil sobotní rámcovou dohodu z Ženevy. Spokojena je zřejmě i Čína, podle níž se teď v Sýrii zmírní napětí. Americká diplomacie ale varovala, že hrozba útoku na Sýrii trvá, pokud nebude Damašek spolupracovat. 

Bashar al-Asad.

Bashar al-Asad.,zdroj: straight.com

Rámcový dokument požaduje, aby Sýrie do týdne předložila seznam svých otravných bojových látek, včetně názvů, množství či informací o tom, kde a jak jsou umístěny. Kromě toho by měla informovat o souvisejícím výzkumu a výrobních zařízeních a pustit inspektory OSN do všech míst, kde chemické zbraně skladuje. Inspektoři by měli do země dorazit nejpozději v listopadu a cílem je do poloviny příštího roku syrské zbraně zničit. Pokud Damašek neuposlechne, bude možné požádat Radu bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce, která umožní proti Sýrii použít sílu. 

Úderem proti Sýrii hrozí USA jako odvetou za údajný srpnový chemický útok nedaleko Damašku. Dohoda podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova žádnou potenciální hrozbu silou neobsahuje. Jeho americký protějšek Kerry ale dnes zdůraznil, že hrozba americkým útokem na Sýrii dohodou s Ruskem nepadla. Při návštěvě Izraele zároveň ujistil, že dokument poskytuje i záruku o vynucení plnění dohody v rámci úmluvy o zákazu chemických zbraní, k níž se chce Sýrie připojit. 

Rusko je jedním z posledních spojenců Sýrie. Režimu tamního prezidenta Bašára Asada Moskva dodává zbraně a v minulých letech zablokovala několik rezolucí v Radě bezpečnosti OSN, které se týkaly Sýrie a probíhající občanské války. Syrský ministr pro národní usmíření dnes poznamenal, že dohody se podařilo dosáhnout díky "ruským přátelům".

Domluvu vítá také Čína

Ke státům, které ujednání veskrze přivítaly, se dnes přidali syrští spojenci Čína a Írán. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes ujednání označil za důležitý první krok k ukončení syrské krize, dohoda ale prý také přináší další otázky. Není například jasné, jak se bude její dodržování kontrolovat. 

Americký prezident Barack Obama uvedl, že USA budou spolupracovat s Ruskem a dalšími, aby zajistily, že tento proces bude možné ověřovat. Ruské diplomatické úsilí ale dnes přivítal. Podotkl přitom, že si kvůli Sýrii vyměnil dopisy s novým íránským prezidentem Hasanem Rúháním, i když přímo prý spolu nehovořili. 

Skeptická je syrská opozice. Sobotní dohoda se jí prý netýká, protože byla uzavřena s Ruskem. Dnes opozice vyzvala svět, aby zakázal Damašku používat balistické střely a letectvo proti civilistům během více než dvouletého občanského konfliktu. V něm se jedním z představitelů opozičníků nově stal umírněný islamista Ahmad Tumah, který byl v sobotu zvolen prozatímním premiérem opozice.

Tagy: Sýrie

Zdroje: ČTK