Dodávky plynu z Ruska se zlepšily, ale stále pod normálem

- Aktuality autor: Michal Polák

Dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie se během víkendu zlepšily. Stále však zůstávají pod běžnými úrovněmi. Uvedla to dnes Evropská komise. Podle agentury Reuters komise nadále zastává názor, že situace není krizová, protože země jsou schopny zajistit si plyn z jiných zdrojů.

Čtěte dále: Gazprom není s to uspokojit zvýšené objednávky z Evropy, Rusko má prioritu

"Během víkendu se to zlepšilo," uvedla mluvčí evropského komisaře pro energetiku Marlene Holznerová. Dodala, že dodávky ruského plynu do Řecka, Bulharska, Rakouska, Maďarska, Polska a na Slovensko jsou nyní na běžné úrovni, zatímco dodávky do Rumunska, Německa a Itálie sice stoupají, ale ještě nebyly plně obnoveny.

Mluvčí skupiny RWE, která dováží plyn do ČR, již v neděli sdělil, že dodávky plynu z Ruska do České republiky putující přes Ukrajinu a Slovensko se oproti pátku mírně zvýšily, stále jsou však ve srovnání s normálem nižší o zhruba 20 procent. V dalších dnech by se situace podle něj měla stabilizovat.

Itálie má krizový stav

Italský ministr průmyslu Corrado Passera dnes označil plynárenskou situaci v Itálii za "kritickou", protože spotřeba dosahuje rekordní úrovně a dodávky z Ruska nedokážou uspokojit poptávku. Dodal, že Itálie nyní dováží více plynu ze Severní Afriky.

Ruský plynárenský gigant Gazprom podle tisku o víkendu připustil, že není s to momentálně plnit zvýšené objednávky na dodávky plynu do Evropy, vyvolané abnormálně silnými mrazy, protože přednost má ruský trh. Současně však ujistil, že dříve dohodnuté kontrakty se západními odběrateli plní.

Tagy: plyn Česko Itálie dodávky Gazprom

Zdroje: ČTK