Dobrodruh seskočil z 21 kilometrů, v létě chce "trhnout" světový rekord

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Rakušan Felix Baumgartner dnes nad Novým Mexikem absolvoval zkušební seskok z extrémní výšky. Dnešní pokus, při němž Baumgartner podle agentury AP seskočil z více než 21 kilometrů, byl generálkou pro skok z ještě větší výšky plánovaný na léto. Při něm by se chtěl rakouský extrémní sportovec stát prvním člověkem, který jen za pomoci gravitace překoná rychlost zvuku.

Baumgartner dnes vystoupal v heliem naplněném balonu do výšky 21.640 metrů, odkud seskočil v helmě a speciálním ochranném oděvu. Rakušanova mluvčí uvedla, že dobrodruh bezpečně přistál. Neupřesnila, jaké rychlosti dosáhl.

V létě chce Baumgartner seskočit z výšky zhruba 36.500 metrů. Předpokládá, že skok mu umožní překonat rychlost 1000 kilometrů v hodině a prorazit tak zvukovou bariéru.

Psali jsme: Dobrodruh šokuje: Pád šílených 36 km!

Pokud pět let připravovaná akce Baumgartnerovi vyjde, překoná hned několik rekordů: s balonem se dostane zatím nejvýše, z největší výšky seskočí, ve volném pádu překoná rychlost zvuku a předpokládaným časem 5,5 minuty dosáhne i nejdelšího volného pádu. 
Dosavadní rekord drží bývalý americký voják Joseph Kittinger, který v roce 1960 seskočil z výšky 31 kilometrů.

Baumgartner se riskantními kousky proslavil v minulosti již několikrát. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Jindy zase skákal z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro.

Tagy: rekord Rakušan skok

Zdroje: ČTK