Dobeš odvolal Pilina, který údajně manipuloval se zakázkami

- Aktuality autor: red

Ministr školství Josef Dobeš (VV) odvolal Michala Pilina z funkce šéfa odboru investic. Pilin to potvrdil serveru Aktuálně.cz.

Informace o odvolání přišla poté, co dnes Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že Pilin už musel jednou z ministerstva odejít kvůli údajným manipulacím s výběrovými řízeními.

Pilin ve stejné funkci působil už za ministryně Dany Kuchtové (SZ), po její rezignaci ale musel ministerstvo opustit. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) si totiž nechal vypracovat analýzu, která dokládá, že se Pilin podílel na podezřelých zakázkách a ztrátě stovek milionů korun. ČRo dnes přinesl informaci, že nový ministr Dobeš bezprostředně po svém nástupu na ministerstvo přijal Pilina zpět. Pilin dnes krátce po zveřejnění kompromitujících informací serveru aktuálně.cz oznámil, že na ministerstvu končí.

"Ano mohu vaši informaci potvrdit, odcházím po dohodě," uvedl pro Aktuálně.cz Pilin. Dobeš se k důvodům odvolání vyjádří na dnešní tiskové konferenci.

Další lidé problémys Pilinem potvrdili

Podle analýzy, kterou má Radiožurnál k dispozici, se Pilin podílel na průtazích se stavbami nových univerzitních budov v Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Olomouci. Masarykova univerzita, která před několika lety vypsala výběrová řízení na výstavbu nového kampusu, nemohla s vítěznými firmami uzavřít smlouvy. Ministerstvo školství totiž otálelo se schválením vybraných firem tak dlouho, až vítězové tendrů ze soutěže odstoupili a zakázky se vzdali. Univerzita musela následně vypsat nová výběrová řízení. Vítězné nabídky ale byly i kvůli zdražení stavebních prací zhruba o půl miliardy vyšší.

Problémy kolem Pilina potvrdili i další lidé. Bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně mluví přímo o korupci. "To bych neříkal, kdyby to byly potíže nějakého administrativního rázu. Ale v okamžiku, kdy se má prokazatelně ušetřit půl miliardy a ti úředníci dělají vše pro to, aby se neušetřila, tak pro to nemám jiné vysvětlení, než že jim prostě za prsty něco musí zůstat. A v těch nižších částkách zřejmě už nezbývalo co vyškrábat", řekl Zlatuška Radiožurnálu.

Tagy: dobes

Zdroje: ČTK