Dobeš chce jednat s premiérem a akademiky o změkčení školného

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce jednat s akademiky a premiérem o změkčení návrhu školného. Uložilo mu to dnes vedení jeho strany. Dobeš jako kompromis navrhuje třeba to, že by studenti platili jen zápisné a školné by hradili pouze při překročení běžné délky studia. Lídři strany to dnes oznámili na tiskové konferenci.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Josef Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měl kabinet brzy projednávat. Mají upravit pravidla fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma záměrům se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily i odbory a opozice.

Lídři VV i ministr tvrdí, že koaliční dohodu svým dnešním rozhodnutím neporušili. Nejmenší vládní strana prý reaguje na postoj koaliční TOP 09, která prý placení školného chce odsunout na rok 2015/2016. "To není odsunutí. Vidím to jako reálný termín. Realisticky jiná možnost než rok 2015/2016 není. Loňský rok ministerstvo školství na přípravu promeškalo," řekla poslankyně TOP 09 a šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová. Podle ní je před zavedením školného nutné mít zákon o finanční pomoci studentům, jeho záměr ale prý ministerstvo připravilo špatně.

Záměry zákonů z dílny ministra Dobeše, které mají vysoké školství reformovat, vyvolávají v poslední také protesty studentů a akademiků. Do ulic už vyrazili v Praze a Brně.

Tagy: školství dobes

Zdroje: ČTK