Do volebního klání jde 26 stran, jedna byla vyškrtnuta

- Aktuality autor: red

Ve sněmovních volbách se letos utká 26 stran a hnutí, což je stejný počet jako při minulých volbách před čtyřmi lety. Jedna z přihlášených stran byla vyškrtnuta.

Jen patnáct seskupení ale bude mít kandidáty ve všech krajích, a tím i výraznější šance na vstup do dolní komory.

Strana Občané.cz se opožděným předložením přihlášky připravila o možnost kandidovat i v Ústeckém kraji. SPR-RSČ zase nezaplatila volební příspěvek v pěti regionech a zůstala tak ve hře jen ve Středočeském a Libereckém kraji. 

Vyplývá to z informací od krajských úřadů, které již dokončily registraci kandidátních listin.

Republikáni i Občané.cz by rozhodnutí o odmítnutí jejich kandidátek ještě mohli napadnout u soudu, v minulosti ale žádná podobná žaloba neuspěla. Stejnou možnost bude mít i strana s neobvyklým názvem "Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať Ježíš je naším Pánem, www.jezisjepan.cz". Počátkem března se takto přejmenovala někdejší strana 4 VIZE. Do voleb se přihlásila jen v Moravskoslezském kraji, kde ale byla její kandidátka odmítnuta. 

O 200 křesel v dolní komoře parlamentu může bojovat celkem 5056 kandidátů. Je to jen o 46 více než při volbách v roce 2006. Na jedno poslanecké křeslo tak připadá zhruba 25 uchazečů. Počet kandidátů se může ještě snížit, rozhodne-li se některý z nich například odstoupit nebo bude odvolán. 

Do sněmovny by se podle průzkumů volebních preferencí mělo aktuálně dostat šest stran. Poslanecká křesla by si měly udržet ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL spolu s TOP 09, k nimž by měla nově přibýt strana Věci veřejné. Udržet se v dolní komoře parlamentu by chtěla také Strana zelených, kterou ale pod pětiprocentní hranicí spíš dotahuje Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) kolem bývalého premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana. Výsledek v Evropských volbách zase dává šance uskupení Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu. 

Ve všech krajích kandidují ještě Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Konzervativní strana (KONS), strana STOP se sídlem Brně a Česká pirátská strana (ČPS), která by naopak chtěla zopakovat úspěch podobného švédského seskupení v evropských volbách. S výjimkou ústeckého regionu, kde kandidátku předložila až den po termínu, byla v ostatních krajích k volbám připuštěna strana Občané.cz kolem někdejšího zakladatele a tajemníka ODS Petra Havlíka, která vybírala kandidáty v konkurzech.

Tagy: strany kandidátky

Zdroje: ČTK