Do stávky jdou hlavně zdravotníci a zaměstnanci škol

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Do středeční stávky zaměstnanců ve státní a veřejné správě, která se koná kvůli vládním úsporným opatřením, se zapojí desetitisíce lidí z nemocnic, úřadů, škol, školských zařízení a dalších organizací.

Řada z nich se zúčastní i protestních shromáždění. Odbory finišují s přípravami, kolik zaměstnanců se do stávky zapojí, oznámí v úterý. V nemocnicích bude zajištěna akutní péče. Podnikatelé a živnostníci stávku kritizují. 

Stávková shromáždění se uskuteční v 19 městech, ve většině z nich začnou ve 12:05. Důvodem ke stávce je podle odborářů jednak plán vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd, jednak změna zákoníku práce, která rozšiřuje možnost stanovit tarifní složku platu bez ohledu na počet odpracovaných let, a to na většinu zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Novela také zavádí do státní správy smluvní platy. 

Stávku mají podpořit tři čtvrtiny zdravotníků

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že z 80000 zdravotníků, kteří budou ve službě, jich stávku podpoří přinejmenším 60 tisíc, možná i víc. 

"Nemocnice po celé republice pojedou na víkendový provoz, je dohodnuto, že pacienty s akutními obtížemi ošetří," upřesnila Žitníková. Zdravotníci nastoupí do služby v oděvu s označením Stávka, v řadě nemocnic se ve 12:05 sejdou zaměstnanci na veřejném shromáždění. 

Do stávky půjde čtvrtina škol

Do stávky se podle odhadů školských odborářů zapojí na 2500 škol z celé ČR, tedy asi čtvrtina všech škol. Z toho zhruba 500 škol se uzavře úplně, ostatní omezí provoz školní jídelny, sdělil předseda školských odborů František Dobšík. Protestují totiž hlavně nepedagogičtí pracovníci, tedy kuchařky, školníci a administrativní pracovníci. Těm mají klesnout od příštího roku platy o deset procent. 

Středeční stávky se zúčastní rovněž některé odborové organizace v kultuře. Kvůli stávce bude ve středu zcela uzavřena Národní knihovna, Státní opera Praha musela změnit program. Protestující podpoří pracovníci Národního muzea, Národní galerie a Národního divadla, jejich provoz by ale neměl být pro návštěvníky omezen. 

Podporu stávce vyslovili i odboráři z podnikatelské sféry, ve svém volnu se k demonstraci připojí třeba někteří stavbaři či železničáři. 

Zaměstnavatelé a živnostníci stávku kritzují

Zástupci zaměstnavatelů sdružených v Hospodářské komoře (HK ČR) a Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR (SPŽ ČR) odbory kvůli stávce kritizují. "Stávka nic nevyřeší a jen poškodí naše hospodářství," uvedl předseda SPŽ ČR Bedřich Danda. Podle HK ČR mají vládou připravené změny mimo jiné nabourat dosavadní poněkud rovnostářský přístup k odměňování, kdy výše platu závisí více na počtu odpracovaných let než na schopnostech a výkonu. 

Odboráři se shodují, že na přesné odhady počtu stávkujících je ještě brzy. V hlavním městě se ke stávce připojí někteří zdravotníci a zaměstnanci ve školství a kultuře. V poledne budou odboráři demonstrovat na Palackého náměstí a v přilehlých sadech. Policie oznámila, že zvýší počty hlídek v ulicích. 

Ve Středočeském kraji bude mít stávka velkou podporu mezi pracovníky školství, kdo přímo nevstoupí do stávky, bude ji podporovat, uvedly odbory. V Královéhradeckém kraji se ke stávce různou formou připojí tisíce lidí, v sousedním Pardubickém kraji zůstane ve středu uzavřeno asi 50 školských zařízení, stávkovat budou i někteří úředníci či památkáři. 

Protestuje i brněnská ZOO

V Jihomoravském kraji se do stávky zapojí více než stovka škol, protestovat budou i zdravotníci, finanční úřady, umělci, ale také brněnská zoo. Odbory organizují shromáždění před Janáčkovým divadlem a ve Znojmě. 

Desítky školských zařízení zůstanou ve středu uzavřeny v Moravskoslezském kraji, ke stávce se připojí zaměstnanci úřadů, okresních soudů, sociálních či zdravotnických zařízení. Protestní akce by se měly konat v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a Havířově na Karvinsku, podle odborů se však řada lidí z obavy o práci zdráhá ke stávce připojit. 

O týden později stávka policistů a hasičů

V Karlovarském kraji má stávka poměrně širokou podporu, mnohdy zůstane ale jen u symbolického vyjádření. Na Vysočině školy zřejmě zavřeny nebudou, na mnoha místech však zůstanou mimo provoz školní jídelny. Demonstrace se zúčastní také úředníci a zástupci hasičů a policie. 

Stávky ve Zlíně se zúčastní stovky lidí z katastrálních úřadů, úřadu práce, magistrátu, škol a školských zařízení. V nouzovém režimu bude pracovat například Okresní soud Vsetín. Po středeční stávce se ještě 15. prosince konat demonstrace policistů a hasičů, kteří mají ze zákona zakázáno stávkovat.

Tagy: nemocnice stávka školy středa

Zdroje: ČTK