Do Oděsy míří národní garda. Páteční tragédie se nebude opakovat, slibuje Kyjev

VIDEO - Aktuality autor: Michal Polák

Do Oděsy na jihozápadě země míří zvláštní prapor národní gardy, který má pomoci se zajištěním bezpečnosti ve městě, oznámil to podle agentury ITAR-TASS ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Prapor by měl dohlédnout na to, aby se v Oděse neopakovala páteční tragédie, při které zahynulo 46 lidí a dalších 200 utrpělo zranění. 

Nepokoje v Oděse

Nepokoje v Oděse,zdroj: Profimedia.cz

Zmíněný prapor, který je označován jako Kyjev-1, je součástí zvláštních sil. Příslušníci praporu, který vznikl z dobrovolníků koncem dubna k ostraze metropole, nosí černé uniformy a jsou vyzbrojeni. Podle Avakova do Oděsy již dorazili. 

Většinu obětí pátečního incidentu, si podle médií vyžádal požár v místní odborové centrále, kam se ukryli proruští radikálové před odvetou davu fotbalových fanoušků, které předtím napadli. 

Policie následně zadržela asi 170 lidí, které z podílu na tragédii podezřívá. Část z nich ještě o víkendu propustila. Avakov dnes podle agentury Interfax-Ukrajina oznámil, že policisté v noci převezli 42 zadržených z Oděsy do nejmenované středoukrajinské oblasti. Důvod transportu nezveřejnil, předpokládá se ale, že souvisí s bezpečností. Situaci na neklidném jihu a východě Ukrajiny, kde žije početná menšina ruskojazyčných obyvatel, totiž nemají vládní úřady plně pod kontrolou.

Tagy: Oděsa krize na Ukrajině východní Ukrajina

Zdroje: ČTK