Do Německa islám nepatří, prohlásil ministr vnitra Seehofer. Merkelové navzdory

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Dlouhé měsíce trvalo, než vznikla nová německá vláda. Jenže už nyní  se ukazují první názorové trhliny. Nový ministr vnitra Horst Seehofer v dnešním vydání bulvárního deníku Bild prohlásil, že islám k Německu nepatří, protože země je formována křesťanstvím. To je v rozporu s dřívějšími tvrzeními nejen prezidenta Christiana Wulffa, ale především kancléřka Angela Merkelová, která se okamžitě od Seehoferova výroku distancovala.

Horst Seehofer a Angela Merkelová

Horst Seehofer a Angela Merkelová,zdroj: Profimedia

"Islám k Německu nepatří. Německo je formováno křesťanstvím. K tomu patří volné neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, Letnice a Vánoce," uvedl nový ministr, jehož úřad se nově jmenuje "ministerstvo vnitra, výstavby a vlasti".

"Muslimové, kteří u nás žijí, ale samozřejmě k Německu patří," zdůraznil v rozhovoru Seehofer. Neznamená to podle něj ale, že se Němci z falešné ohleduplnosti vzdají tradic typických pro svou zemi.

Kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelová se dnes od slov šéfa sesterské bavorské strany jasně distancovala. Německo je sice podle ní výrazně utvářeno křesťanstvím, ale v zemi žijí také čtyři miliony muslimů. "Tito muslimové patří také k Německu a zrovna tak patří k Německu jejich náboženství, tedy i islám," prohlásila kancléřka na tiskové konferenci po setkání se švédským premiérem Stefanem Löfvenem.

Šéfka německé vlády prohlásila, že islám v Německu by měl stát na ústavních základech. "Musíme činit vše pro to, abychom spolužití mezi náboženstvími dobře uzpůsobili," citovala Merkelovou agentura DPA.

Seehofer chystá protimigrační opatření

Tvrzení, že islám patří k Německu, poprvé zaznělo před osmi lety z úst tehdejšího spolkového prezidenta Christiana Wulffa. Věta vyvolala značnou debatu a v roce 2015 ji zopakovala i Merkelová. "Je zjevné, že islám už bezpochyby patří k Německu," řekla u příležitosti muslimského svátku ramadán. Z řad její konzervativní strany se už tehdy ozvaly nesouhlasné hlasy. Patřil k nim například vlivný poslanec a předseda parlamentní frakce CDU/CSU Volker Kauder.

Bývalý bavorský premiér Seehofer chce ve své nové funkci hovořit s představiteli německé muslimské komunity o problémech s integrací vyznavačů islámu v Německu. "Mé poselství zní: Muslimové musejí žít s námi, ne vedle nás nebo proti nám," řekl Seehofer a vyzval k dialogu.

Seehofer před časem oznámil, že chystá rozsáhlá opatření v oblasti migrační politiky. Usilovat chce například o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné.

Z celkového počtu 82,5 milionu obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

Tagy: Německo zahraničí německá kancléřka migrační politika německá politika uprchlická krize CDU/CSU

Zdroje: ČTK