Do mnohamiliardového tendru Lesů ČR se přihlásilo 66 firem

- Aktuality autor: Danica Klein

Do mnohamiliardového tendru státního podniku Lesy ČR na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 se přihlásilo 66 subjektů. To je o jeden méně než bylo v soutěži pro rok 2011. Do tendru se přihlásily všechny významné firmy českého lesnictví v čele s Less & Forest a Wotan Forest.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Společnosti soutěží o kontrakty na 117 územních jednotkách. Firmy mohly podat žádosti o účast na libovolném počtu jednotek. "Uzavření smluv s vítězi veřejných zakázek se předpokládá na konci října," řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Neúčast Českých dřevařských závodů v tendru nekomentoval.

Senátní systém

Odhadovaná hodnota lesních prací zakázky činí 7,6 miliardy Kč bez daně z přidané hodnoty. Částka, kterou LČR následně inkasují od svých odběratelů za prodej dřeva, by měla být rámcově o několik miliard korun vyšší.

Soutěž je postavena na takzvaném senátním systému; při něm je založen pětiletý cyklus a v každém roce se bude soutěžit na jedné pětině jednotek. Už v nynější soutěži jsou kontrakty rozděleny na jeden až pět let.

Tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace. Mají obavu ze vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších podniků a živnostníků.

Hospodářská soutěž bez omezení

Ministerstvo zemědělství a LČR kritiku odmítly a tendr označily za jasný a spravedlivý pro všechny subjekty na trhu. Protikorupční organizace Transparency International k tendru uvedla, že není diskriminační a ani výrazně neomezí hospodářskou soutěž.

Do soutěže se však nepřihlásily České dřevařské závody Praha, které v tendru na letošní rok patřily k nejúspěšnějším.

Tagy: soutěž ekonomika

Zdroje: ČTK