Do Kyrgyzstánu se vrátilo násilí, šíří se odpor proti vládě

- Aktuality autor: red

V jihokyrgyzském městě Oši propukly násilné střety stoupenců a odpůrců prozatímní vlády. Podle informací kyrgyzských médií dav lidí podporujících vládu zaútočil na sídlo gubernátora oblasti.

To je od rána v rukou protivládní opozice. V Biškeku vláda obvinila stoupence svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva z přípravy státního převratu a vyslala do Oše ministra obrany. 

V centru Oše se dopoledne shromáždil dav několika tisíc lidí, který během dne pronikl do sídla místního správního úřadu a dosadil do křesla gubernátora ošské oblasti Mamasadyka Bakirova, který tuto funkci vykonával do převratu. "Lidé jsou zklamáni prací prozatímní vlády a hlavně její personální politikou," řekl ruské agentuře RIA Novosti Bakirov. "Vláda není schopna řešit sociální problémy a kontrolovat situaci, hlavně na jihu země." 

Odpoledne přerostly slovní útoky v násilnosti, když se proti protivníkům prozatímní vlády postavilo několik set jejích stoupenců. Skupiny mladých lidí s tyčemi od transparentů napadli shromážděné a dav se pokoušela rozehnat policie. Podle agentury AKIpress se v centru Oše schyluje k zápasu o sídlo gubernátora. 

V hlavním městě Biškeku mezitím vláda vydala prohlášení, v němž vinu za nepokoje v Oši klade na stoupence svrženého prezidenta. Jejich cílem je podle prozatímní premiérky Rozy Otunbajevové státní převrat a "politický revanš" za svržení dřívějšího režimu. Vláda má podle Otunbajevové informace o organizátorech a sponzorech takových akcí, avšak nemůže vyloučit, že se v budoucnu budou opakovat. Do Oše byl z rozhodnutí kabinetu vyslán úřadující ministr obrany. 

Vláda rovněž upozornila, že nepokoje brání znovuotevření hranic se sousedním Kazachstánem a Uzbekistánem. Blokáda ze strany středoasijských sousedů již přivedla zemi na pokraj hospodářského kolapsu a přispívá k politickému napětí. Podle nepotvrzených zpráv dochází k demonstracím a nepokojům i v jihokyrgyzských městech Batken a Džalalabad. 

Mluvčí protestujících odmítají obvinění, že by byli stoupenci svrženého režimu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a usilovali o jeho návrat. Podíl na organizování protivládního odporu údajně výslovně odmítli i příslušníci Bakijevovy rodiny. Demonstranti nicméně žádají, aby se do svých funkcí vrátili uvolnění funkcionáři, včetně bývalého ministra vnitra země Moldomusy Kongantijeva. Prozatímní vládu obviňují z odpovědnosti za zvýšení kriminality, ze zmatené personální politiky a zhoršení hospodářské situace. 

Jih Kyrgyzstánu, kam se protivládní mítinky rozšířily, je mocenskou základnou svrženého prezidenta, který se po převratu z počátku dubna uchýlil do azylu v Bělorusku. Na rozdíl od severu země je jih značně národnostně různorodý, což vyvolává obavy z propuknutí etnického násilí.

Tagy: násilí nepokoje kyrgyzstan

Zdroje: ČTK