Do Itálie jen o vánočním týdnu dorazilo tisíc uprchlíků

- Zprávy autor: var

Do Itálie letos dorazilo na 170 tisíc uprchlíků. Mnozí volí nebezpečnou cestou Středozemním mořem a Itálie musí často přetíženým plavidlům poskytnout pomoc. Nebylo tomu jinak ani ve vánočním týdnu, kdy do Itálie dorazila další tisícovka běženců.

Uprchlíci se dostávají do Evropy nejrůznějšími cestami

Uprchlíci se dostávají do Evropy nejrůznějšími cestami,zdroj: ThinkStock

Italský tisk ale nejvíc zajímá osud nigerijské matky, která o Štědrém dnu porodila syna na palubě lodi italského námořnictva Etna.

Dítě bylo ještě na lodi pokřtěno a kmotrem mu byl kapitán plavidla. Osmadvacetiletá Nigerijka nastoupila cestu 23. prosince v Libyi ještě s patnáctiměsíční dcerou Destiny. Její manžel se dvěma syny zůstal v Alžírsku.

Poslanec Maurizio Gasparri se však nedal příběhem obměkčit a využil zprávu k další kritice vlády. "Dalších tisíc ilegálních uprchlíků přistálo na Sicílii," prohlásil. Vláda sice tvrdí, že operace Mare Nostrum (Naše moře) skočila, ale ve skutečnosti pokračuje stále dál a vláda není schopná přílivu běženců zabránit, dodal.

Operaci Mare Nostrum zahájila Itálie po loňské tragédie u Lampedusy, kde se utopilo na 400 běženců, s cílem pomoci běžencům, kteří se na moři ocitnou ve svízelné situaci. Letos na podzim ji skončila a od listopadu u italských břehů operují plavidla evropské agentury Frontex pod hlavičkou operace Triton. Tato plavidla ale mají spíš chránit hranice a nejsou primárně pověřena záchranou lidí.

Tagy: uprchlíci Itálie Nigérie Přistěhovalectví

Zdroje: ČTK