Do Bruselu se sjíždí lídři čtyř desítek zemí Asie a Evropy

- Aktuality autor: red

Do Bruselu se sjíždějí státníci z více než čtyř desítek evropských a asijských zemí, kteří odpoledne za přísných bezpečnostních podmínek zasednou na summitu EU-Asie. Předsummitovým debatám některých lídrů, kteří pobytu v belgické metropoli využívají k setkání s představiteli Evropské unie, zatím dominují hlavně ekonomická témata.

Podle návrhů závěrečného usnesení dvoudenní vrcholné schůzky, které dnes pronikly do médií, by lídři nicméně měli vyzvat mimo jiné i k propuštění politických vězňů v Barmě. Tamní vojenský režim by je měl podle textu propustit ještě před volbami, které se uskuteční 7. listopadu.

V Barmě jsou podle neziskových organizací vězněny stovky lidí. Světové agentury už dříve informovaly, že by se na svobodu ještě před hlasováním mohla dostat i držitelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij. Její Národní liga pro demokracii (NLD), která je hlavní opoziční platformou, se ale voleb nezúčastní, neboť musela skončit svou činnost.

Summitu kromě zahraničně-politických otázek budou dominovat zejména hospodářské problémy, tedy současná hospodářská krize i reformy Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Setkání s předáky

Některé delegace návštěvy Bruselu využívají k setkáním s předáky EU. Například vietnamský premiér Nguyen Tan Dung po schůzce s šéfem Evropské komise Josém Barrosem řekl, že EU a Vietnam brzy zahájí vyjednávání o dohodě o volném obchodu. Ta by mohla vést i k ukončení cel na vietnamskou obuv a obecně by měla víc zpřístupnit vietnamské produkty evropským spotřebitelům.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se cestou do Bruselu zase zastavil v dluhovou krizí těžce postiženém Řecku, kterému musela na pomoc přijít eurozóna. Řecko totiž mělo problém si půjčovat na světových trzích. Čínský ministerský předseda se nechal slyšet, že Peking bude nakupovat řecké dluhopisy, až je Atény opět začnou vydávat. "Podpora investic a dovozu pomůže obnově řecké ekonomiky," komentoval postoj Pekingu mluvčí EK Amadeu Altafaj.

Summitu se zúčastní i český prezident Václav Klaus, který by měl navečer přednést projev o efektivnějším finančním a ekonomickém globálním vládnutí. S některými z prezidentů se rovněž sejde dvoustranně.

Tagy: Brusel summit unie

Zdroje: ČTK