Dnešní zatmění Měsíce může být zajímavou podívanou, upozorňují astronomové

- Aktuality autor: Jan Pastor

Dnešní večerní zatmění Měsíce může být, dovolí-li to počasí, zajímavou podívanou. Čím lepší bude mít pozorovatel výhled k severovýchodnímu obzoru, kde bude Měsíc po 16:00 vycházet, tím lepší bude jeho zážitek, slibují astronomové.

Zatmění bude sice úplné, Měsíc se však začne nořit do stínu Země již ve 13:46 a zcela se v něm skryje v 15:06. Ze zemského stínu začne vystupovat současně s východem nad obzor. Na severovýchodě republiky to bude o několik minut dříve, takže pozorovatelé tam budou moci část úplného zatmění ještě spatřit. Na ostatním území budou moci pozorovat zatmění jako částečné až do 17:18.

Při zatmění bude Měsíc v souhvězdí Býka ve společnosti otevřených hvězdokup Plejády (Kuřátka) a Hyády. Vysoko nad jihovýchodním obzorem bude zářit planeta Jupiter a naopak velmi nízko nad jihozápadním obzorem planeta Venuše.

Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy zcela nezmizí. Do zemského stínu totiž proniká slabé sluneční záření lomené přes zemskou atmosféru. Měsíc proto mívá načervenalý nebo naoranžovělý nádech.

Tagy: astronomové

Zdroje: ČTK