Dnes v Brně někdo uložil chlapce do babyboxu a nechal jej tam

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. V babyboxu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří dnes lékaři nalezli odloženého novorozence. Zhruba čtyři dny starého chlapce do vyhřívané schránky někdo vložil krátce před polednem.

Hoch vážil 3310 gramů, měřil 48 centimetrů a byl čistě oblečený, uvedl v tiskové zprávě zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Hocha pojmenoval Petr po neonatologovi Petru Lavickém, který měl v nemocnici službu a dítě ze schránky vyjmul.

Chlapec je desátým dítětem odloženým do brněnského babyboxu. V ČR jde o 70. dítě, uvedl Hess. Brněnský babybox se otevíral jako druhý v ČR v roce 2005.

O chlapcově budoucnosti se rozhodne v příštích dnech až měsících. Podle bývalého ředitele nemocnice a iniciátora umístění babyboxu v Brně Daniela Rychnovského se však téměř u všech brněnských případů v minulosti podařilo, aby šlo dítě z nemocnice ihned do nové rodiny, a to po několika dnech. Vyřízení formalit následovalo až v době, kdy si dítě už zvykalo na nové prostředí.

Využití babyboxu není trestné, zachraňuje životy

Babyboxy jsou vyhřívané či klimatizované schránky. Mohou je využít rodiče a hlavně matky, které nejsou schopny se o novorozence postarat. Odložení do babyboxu je anonymní a není trestné. Babyboxy však mají od počátku kritiky, podle výboru OSN odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na život a od narození i na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují.

Brněnský babybox se za dobu své existence stal druhým nejvyužívanějším po tom pražském. Podle Hesse však zároveň brněnská schránka patří ke konstrukčně staršímu typu a chtěl by ji vyměnit. Jeho cílem je, aby člověk ukládající dovnitř dítě nemusel brát za kliku a otevírat 15 kilogramů těžké dveře, ale dvířka se otevřela automaticky do stran po stisku knoflíku. Na novou schránku však potřebuje 250.000 korun, řekl na konci března v Brně.

Tagy: Brno chlapec babybox

Zdroje: ČTK