Dluhy českých domácností se vyšplhaly na 1,145 bilionu korun

- Aktuality autor: Danica Klein

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v září proti předchozímu měsíci zvýšily o 1,9 miliardy Kč na 1,145 bilionu korun. Meziročně stouply o téměř 47 miliard korun, vyplývá z dnešních údajů České národní banky. 

Zadluženost podniků v září meziročně vzrostla o 16,6 miliardy na 964,3 miliardy korun a ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 4,9 miliardy Kč. 

Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí stouply proti srpnu o 5,9 miliardy na 1,135 bilionu korun. Meziročně byly vyšší o skoro 83 miliard korun. 

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v září meziročně klesly o 4,1 miliardy na 327,5 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem byly nižší o skoro 507 milionů korun. 

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Tagy: dluh Česko ekonomika domácnosti

Zdroje: ČTK