Dlouhý: Při kuponové privatizaci jsme měli udělat více

- Aktuality autor: red

Ve srovnání s ostatními zeměmi si během krize vedeme dobře, prohlásil exministr průmyslu a obchodu a poradce banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý.

„V každé demokratické zemi budou finanční instituce krok či dva před regulátory a budou hledat nové cesty, jak získat peníze," vysvětlit Dlouhý rizikové chování bank, které částečně zavinilo finanční krizi. Při této příležitosti vzpomněl i kuponovou privatizaci. Odmítl tvrzení, že by během tohoto procesu byl bezohledně rozkraden veškerý majetek, ovšem připustil, že on i další odpovědní činitelé měli dělat více pro vytvoření pevnějšího právního rámce celé privatizace.

Politická chyba

Během pondělního vydání pořadu Hydepark uvedl, že svou roli sehrál i politický tlak na dostupné bydlení pro všechny, s čímž přímo souviselo rozdávání hypoték lidem, kteří je nemohli splácet. Díl odpovědnosti podle Dlouhého rovněž nesou sami spotřebitelé, kteří si zbytečně půjčují částky nad své finanční možnosti.

Vladimír Dlouhý ale finanční instituce pouze nehájil, uvedl, že na současném stavu věcí mají jistý díl a ostře odsoudil přeplácení manažerů. „Vysoké odměny byly špatné, neobhajitelné a je třeba přijmout taková opatření, aby se to již neopakovalo," řekl v Hydeparku.¨

Bankrot nepřipadá v úvahu

Exministr polistopadových vlád Dlouhý uklidňoval diváky, státní bankrot České republice ani zdaleka nehrozí, stejná situace panuje i u našich sousedů. Komplikace by však mohly nastat, kdyby nová vláda odmítla šetřit na výdajích a reformovat některé oblasti veřejných financí, mezi které patří penzijní systém, zdravotnictví a náklady a provoz úřadů.

Kyselé jablko reforem

Dodal, „že každá strana snad najde politickou sílu kousnout do kyselého jablka reforem," přičemž je podle Dlouhého nutné začít lépe financovat školství. „Je to pořád opakované klišé, pořád se o tom mluví, ale kde je reforma vzdělávacího systému, nikdo neví," vyjádřil své rozhořčení.

Na závěr debaty Dlouhý prohlásil, že nepřijetí eura Česko během krize nepoškodilo, spíše naopak. Zafixovaný kurz měny by totiž mohl brzdit export, na kterém je české hospodářství do značné míry závislé.

Zdroje: ČTK