Distributor stahuje z prodeje králičí maso původem z Číny. Obsahuje zakázaný lék

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Distribuční firma Bidvest oznámila stažení králičího masa z prodeje kvůli obsahu zakázaného léku. Maso pochází původem z Číny. Konkrétně se jedná o králičí hřbety s datem minimální trvanlivosti 3. 2. 2016. Většina šarže o celkovém množství 5000 kilogramů je už prodána koncovým zákazníkům. Jednorázová konzumace masa by přímo zdraví ohrozit neměla, veterinární správa však lidem doporučuje, aby zakoupené zboží vrátili prodejci. 

Králičí maso (ilustrační foto)

Králičí maso (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Akce, kterou distributor spustil na začátku června, se týkala stovek maloobchodních prodejců a gastronomických podniků. Do České republiky bylo dovezeno králičí maso, u kterého byl v místě vstupu do Evropské v Hamburku odebrán vzorek a potvrzena přítomnost zakázané látky, metabolitu furazolidonu, nitrofuranu. "Ještě než došla oficiální informace systémem rychlého varování RASFF, začal český distributor na základě sdělení z Německa stahovat z tržní sítě zásilku čínského králičího masa," uvedl Duben. Nyní je z trhu staženo zhruba 500 kilogramů z celkového množství 5000 kilogramů. 

Tuto informaci ČTK potvrdil ředitel prodeje pro maloobchod společnosti Bidvest Jan Tajovský. "Ve chvíli, kdy jsme prostřednictvím neoficiálního telefonátu dostali upozornění od firmy, která má na starosti veterinární kontrolu zboží, které dojíždí do přístavu v Hamburku, že by se v masu mohl vyskytovat lék v nepovoleném množství, udělali jsme okamžitě preventivní kroky a informovali jsme zákazníky," řekl Tajovský. 

Státní veterinární správu Bidvest také informoval a požádal o spolupráci při stahování výrobků. "Následně jsme obdrželi oficiální informaci systémem RASFF. Jelikož byly výrobky distribuovány do tržní sítě věc, byla předána také Státní zemědělské a potravinářské inspekci a orgánům veřejného zdraví," dodal mluvčí veterinární správy. Distribuční firmy nyní jedná s veterináři o dalším postupu. Maso pocházelo z Číny od výrobce Heze Foodstar, který má závod certifikovaný a pravidelně kontrolovaný inspektory Evropské unie. 

Nitrofurany jsou veterinární léčiva - antibiotika, která se od 50. let používala v chovu hospodářských zvířat jako prostředek proti bakteriálním střevním infekcím. V rámci EU jsou nitrofurany zakázané, protože existuje podezření, že jde o látky s genotoxickým a rakovinotvorným účinkem. 

Tagy: Čína dovoz ČR stažení potravin králičí maso

Zdroje: ČTK