Distributor otráveného alkoholu chtěl z vazby, soud ho nepustil

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku požádal o propuštění z vazby. Krajský soud ve Zlíně mu ale dnes nevyhověl. Vacula je podobně jako údajní dva hlavní míchači metanolové směsi, majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela a jeho zaměstnanec, Slovák Rudolf Fian, ve vazbě od září předloňského roku.

Vaculův advokát Michal Zbožínek argumentoval mimo jiné tím, že předseda senátu Radomír Koudela upozornil pět obžalovaných na možnou změnu právní kvalifikace na obecné ohrožení se sazbou 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Stejné čelí i Fian, Vacula, Křepela a také další distributor Martin Jirout z Trutnovska. Pokud by soud skutečně změnil kvalifikaci, z obecného ohrožení by se zpovídalo devět z deseti lidí souzených ve Zlíně.

"Trestní řízení pokročilo do další fáze. V podstatě žádné novinky ohledně mého klienta zjištěny nebyly ve smyslu, že by se nějak prohlubovala obava, že se bude něčemu vyhýbat. Ostatní spoluobžalovaní ale byli upozorněni na změnu právní kvalifikace. V podstatě jsou na tom teď stejně, ale někteří z nich jsou venku," uvedl Zbožínek. Podle něj je "minimálně na zamyšlenou", zda je nutné Vaculu za těchto okolností nadále držet ve vazbě.

Podle Koudely ale není možné vazbu nahradit zárukou nabízenou Vaculovým synem, písemným slibem obžalovaného, že se nebude vyhýbat trestnímu řízení, ani navrhovaným dohledem probačního úředníka. Soud podle předsedy senátu shledal trestní řízení zákonným a důvodným. "Důvody vazby trvají," uvedl Koudela. Upozornil na hrozbu vysokého trestu, jímž je Vacula ohrožen. Zda jsou či nejsou vazební důvody u spoluobžalovaných soud "rozebírat nehodlá".

Zbožínek avizoval, že proti rozhodnutí podá stížnost k olomouckému vrchnímu soudu. Podle Koudely by to znamenalo, že krajský soud zruší tři hlavní líčení naplánovaná na duben, aby vrchní soud mohl ve věci rozhodnout.

Metanolová aféra vypukla 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Podle obžaloby Křepela s Fianem namíchali 10.000 litrů směsi tvořené z poloviny metanolem a z druhé etanolem. Do oběhu ji uvedl Vacula, od něhož se látka dostala k dalším distributorům a poté ke spotřebitelům.

Tagy: Kauza metanol

Zdroje: ČTK