Disidenta, který má v Česku azyl, zatkli na běloruských hranicích. Už je venku z vězení

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 9. 2015 16:49) - Aktuality autor: pal

Bývalý kandidát na běloruského prezidenta a disident Ales Michalevič, který v roce 2011 dostal v Česku azyl, byl zatčen na běloruských hranicích, když se pokoušel dostat domů. V jeho vlasti mu přitom hrozí patnáct let za organizování protivládních demonstrací. Po několikahodinovém výslechu Michaleviče pustili a on se mohl setkat se svou rodinou v Minsku. 

Disident Ales Michalevič v Praze

Disident Ales Michalevič v Praze,zdroj: Profimedia.cz

"Mnohokrát jsem říkal, že se vrátím, pokud osvobodí všechny politické vězně. Osvobodili je, tak se vracím," ohlásil před cestou.

Později Michalevičova manželka potvrdila, že její muž byl zatčen. "Zadrželi jej při pasové kontrole ve vlaku," uvedla s tím, že teď neví, kde se manžel přesně nachází.

"Michalevič byl zadržen jako osoba, po které se pátrá. Bude předán pracovníkům ministerstva vnitra," prohlásil mluvčí běloruské pohraniční stráže.

Sám Michalevič Rádiu Svoboda potvrdil své zadržení a vysvětlil, že si myslel, že teď je nejlepší chvíle pro návrat. "Velice toužím být s rodinou, být v Bělorusku, a proto jsem se takto rozhodl," řekl. Je si vědom, že "v Bělorusku je všechno možné", a počítá prý i s nejhorším scénářem, tedy že bude "dlouho sedět" ve vězení.

Před téměř pěti lety byl Michalevič spolu s dalšími opozičními kandidáty na prezidenta zadržen a obviněn z organizace masových nepokojů v Minsku v prosinci 2010.

Poté, co byl propuštěn z vazby, si Michalevič stěžoval na mučení, kterému jej podle jeho slov podrobila tajná policie KGB, a v březnu 2011 uprchl ze země.

Jeho manželka a děti zůstaly v Bělorusku. Později Michalevič získal v Česku politický azyl. V případu "masových nepokojů" zůstává v Bělorusku posledním obviněným.

V zahraničí byl několikrát zadržen, protože jeho jméno figurovalo v seznamu hledaných osob Interpolu, než v roce 2012 dostal oficiální potvrzení, že byl ze seznamu vyškrtnut.

Po několikahodinovém výslechu byl běloruský disident propuštěn na svobodu a zamířil za rodinou do Minsku. Před propuštěním ho policie vyzvala, aby neopouštěl zemi. Žádný dokument ale prý Michalevič podepsat nemusel, oznámila agentura BelaPAN.

Tagy: Česko Bělorusko zahraničí běloruská politika

Zdroje: ČTK