Diplomatický úspěch, pochvaloval si Sobotka súdánskou misi Zaorálka

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Návrat Čecha Petra Jaška odsouzeného v Súdánu zpět do Česka je podle premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně velký diplomatický úspěch. Podle něj bude Česko vždy pomáhat svým občanův v nouzi.

Šéf české diplomacie Zaorálek se svým súdánským kolegou v neděli v Chartúmu

Šéf české diplomacie Zaorálek se svým súdánským kolegou v neděli v Chartúmu,zdroj: Profimedia.cz

Jašek se vrátil do Česka v neděli před půlnocí s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, který o jeho propuštění v Chartúmu vyjednával.

Jaškovi udělil milost súdánský prezident Umar Bašír a nařídil jeho okamžité propuštění. Sobotka to podobně jako Zaorálek označil za velký diplomatický úspěch. "Jsem rád, že dnes můžeme společně komentovat šťastný konec složitého případu," řekl v pondělí před jednáním vlády novinářům Sobotka. Poděkoval Zaorálkovi, velvyslankyni ČR v Egyptě Veronice Šmigolové i všem dalším lidem, kteří se na propuštění podíleli.

Zaorálek uvedl, že u Jaška byl od počátku přesvědčen, že nic neprovedl. Ocenil, že se podařilo dohodnout řešení prostřednictvím prezidentské milosti. Podmínky v Súdánu byly podle něj pro Jaška těžké.

"Ale je to mimořádně statečný chlapík, ne každý by to asi vydržel," řekl ministr. Sobotka věří, že se dlouhodobý pracovník organizace Hlas mučedníků brzy zapojí v plné síle do života v Česku.

Česká vláda podle Sobotky bude vždy pomáhat občanům v nouzi. "Občané musí být při svých cestách obezřetní a opatrní, ale když se dostanou do problémů, musí mít jistotu, že se za ně český stát postaví," řekl.

Ohledně dvojice Čechů, která byla zadržena loni v Turecku a kvůli podezření z terorismu jí hrozí sedm a půl až 15 let vězení, a Čecha uneseného v březnu 2015 v Libyi, nemá Zaorálek žádné nové informace.

Jašek byl obviněn spolu se třemi Afričany ze sedmi trestných činů. Organizace Release International k případu již dříve uvedla, že čtveřice byla stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu.

Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli finančně pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.

Vývoj událostí po zatčení Petra Haška v Súdánu

10. prosince 2015 - Na chartúmském mezinárodním letišti v Súdánu byl zatčen krátce před plánovaným odletem ze země dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek, který do Súdánu přicestoval podle organizace, aby se setkal s několika křesťanskými představiteli a předal jim finanční dar.

Červen 2016 - Súdánské úřady české straně oznámily, že ukončily fázi vyšetřování.

Srpen 2016 - V Chartúmu začal soudní proces s Jaškem a trojicí súdánských křesťanů. Súdánští žalobci vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mimo jiné ze špionáže a spiknutí proti státu. Proces byl poté několikrát odročen.

Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je podezřelý z šíření nepravdivých informací. Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli finančně pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

29. září 2016 - Velvyslankyně České republiky v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má působnost také pro Súdán, řekla, že súdánské úřady nemají proti Jaškovi průkazné důkazy o vině.

6. října 2016 - Europoslanci přijali usnesení, ve kterém vyjádřili znepokojení nad situací v Súdánu, kde dochází k útokům, zabíjení, únosům a zatýkání. Čeští europoslanci Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Jaromír Štětina (TOP 09) do textu prosadili zmínku o Jaškovi a vyzvali k jeho okamžitému propuštění.

5. prosince 2016 - Soudní stání v Chartúmu s Jaškem přišli sledovat i zástupci ambasády EU. Již v září se Jašek mohl setkat se zástupci některých cizích zastupitelských úřadů v Chartúmu.

22. prosince 2016 - Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová ujistila české europoslance, že pozorně sleduje proces s Jaškem. V dopise zdůraznila, že ochrana lidských a občanských práv je pro EU prioritou ve vztazích se Súdánem.

29. ledna 2017 - Súdánský soud poslal Jaška na 20 let do vězení. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Česká diplomacie začala ihned po vynesení rozsudku jednat se súdánskou stranou o tom, jak co nejrychleji docílit jeho propuštění. Některé agentury uvedly s odvoláním na Jaškova obhájce, že Jašek dostal trest 24 let vězení.

17. února 2017 - Slovenská odbočka mezinárodní organizace CitizenGO oznámila, že na 400 000 lidí z celého světa podepsalo petici na Jaškovu záchranu.

26. února 2017 - Agentura AFP uvedla, že súdánský prezident Umar Bašír nařídil Jaškovo propuštění. Do Prahy se Jašek vrátil s ministrem zahraniční Lubomírem Zaorálkem, který byl o jeho propuštění v africké zemi vyjednávat.

Tagy: Česko domácí Súdán Češi v zahraničí justice a soudy

Zdroje: ČTK