Diktátor zastrašil svět: Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletu

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. Severní Korea dnes navzdory mezinárodním varováním odpálila raketu dlouhého doletu, která vynesla na oběžnou dráhu Země pozorovací družici. KLDR zhruba o dvě hodiny později start oficiálně oznámila prostřednictvím tiskové agentury KCNA. Poměrně překvapivý úspěch raketového startu potvrdily následně Spojené státy a Jižní Korea. 

Odpálení rakety

Odpálení rakety,zdroj: Reuters

Raketa "vynesla objekt, který podle všeho dosáhl oběžné dráhy Země", uvedlo Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD). Jedná se o historicky první nezávislé potvrzení, že Pchjongjang úspěšně vypustil raketu dlouhého doletu, napsala agentura AP. Severní Korea již v roce 2009 prohlašovala, že se jí start rakety dlouhého doletu povedl. Podle Západu byly naopak předchozí čtyři pokusy Pchjongjangu o odpal takové rakety od roku 1998 neúspěšné. 

Dnešní start rakety Unha-3 se uskutečnil před 10:00 místního času (02:00 SEČ). Jako první raketu zaregistroval jihokorejský torpédoborec hlídkující ve Žlutém moři. Podle NORAD se jednotlivé stupně rakety oddělily podle plánu a dopadly do moře v oblasti mezi Severní Koreou a Filipínami. 

"Satelit dosáhl plánované oběžné dráhy. KLDR splní, co slíbí," oznámila triumfálně hlasatelka severokorejské televize oblečená v tradičním korejském oděvu. Poté z televize zazněly vlastenecké písně a Severokorejci vyšli do ulic, kde podle agentury AP oslavovali událost tancem. Ulicemi metropole Pchjongjangu projížděly automobily s megafony ohlašujícími radostnou novinu. 


Pchjongjang tentokrát s oznámením úspěchu čekal téměř dvě hodiny. Severokorejští činitelé již nechtěli ponechat nic náhodě po minulém nevydařeném startu rakety dlouhého doletu z dubna, k jejímuž vypuštění byli pozváni zahraniční novináři, kteří nakonec sledovali, jak se raketa po necelých dvou minutách letu rozpadla. 

Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA úspěšný start využila k oslavě schopností všech tří Kimů, kteří zemi vládnou od vzniku KLDR v roce 1948. Start byl očividně naplánován tak, aby připomínal roční výročí úmrtí někdejšího vůdce Kim Čong-ila připadající na 17. prosinec a sté výročí narození jeho otce Kim Ir-sena, ale také aby posílil moc stávajícího mladého vůdce KLDR, Kim Čong-ilova syna Kim Čong-una. Agentura AP rovněž upozornila, že start přichází jen několik dní před prezidentskými volbami v Jižní Koreji a parlamentními volbami v Japonsku a zhruba měsíc před tím, než americký prezident Barack Obama oficiálně zahájí svůj druhý mandát. 

"V době, kdy celá země s úctou vzpomíná na Kim Čong-ila, severokorejští vědci a technici splnili jeho rozkaz vyslat v roce 2012 vědeckotechnický satelit k oslavě stého výročí narození prezidenta Kim Ir-sena," konstatovala KCNA. 

KLDR tvrdí, že její raketa vynesla na orbitu meteorologický satelit. OSN, Spojené státy a Jižní Korea Pchjongjang obviňují, že pod rouškou vynesení družice na orbitu testuje technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice a zasahovat cíle až na severoamerické pevnině. Balistické střely mají totiž podobný trup, motory a další části jako raketa, která byla dnes testována. Pchjongjang disponuje několika jadernými bombami, které již dvakrát otestoval, ale zatím podle expertů není schopen umístit je na střely. 

Start severokorejské rakety dnes odsoudily západní velmoci i sousední země jako Japonsko a Jižní Korea. Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, "vyjádřila lítost" nad startem rakety a uvedla, že by KLDR "měla respektovat" rezoluce OSN, jež jí zakazují odpalování balistických střel, ale její tón byl dnes umírněný. Podle analytiků Peking naznačil, že nelze počítat s tím, že by Čína podpořila zásadní kroky proti Pchjongjangu v Radě bezpečnosti OSN. Nové sankce na KLDR tak zřejmě uvalí pouze jednotlivé státy. 

"Reakce Rady bezpečnosti OSN by měla být obezřetná a umírněná, měla by chránit mír a stabilitu na Korejském poloostrově a vyhnout se stupňování napětí," podotkl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. 

O testu severokorejské rakety se v poslední době hovořilo opakovaně. KLDR chtěla, aby třístupňová raketa ze základny u města Sinuidžu na severozápadě země odstartovala do 29. prosince. V úterý však zahraniční agentury spekulovaly o technických problémech. Proto byl dnešní start poměrně překvapivý, a možná ještě překvapivější byl úspěch testu.

Tagy: raketa korea jaderny

Zdroje: ČTK