Dienstbier: Okamurovo popírání genocidy je na rezignaci

- Aktuality autor: Michal Polák

 Jiří Dienstbier (ČSSD) dnes prohlásil, že šéf úsvitu Tomio Okamura by měl rezignovat. Reagoval na Okamurův kontroverzní výrok, že: "Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež." Většina politiků jsou Okamurovými slovy rozhořčeni. Šéf hnutí Úsvit dnes své předchozí vyjádření zmírnil. 

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: Profimedia.cz

"Já si myslím, že by se měl přinejmenším omluvit. Já si dokonce myslím, že to je na odchod z politiky, že ideální reakce by byla rezignovat na všechny politické funkce," řekl dnes novinářům Dienstbier, podle něhož Okamura v podstatě používá nacistickou rétoriku. Že by Okamura skutečně skončil, ale nečeká. 

"Takový člověk nepatří do slušné společnosti, že je žádoucí, aby se od něj celá politická scéna distancovala," podotkl dále Dienstbier s tím, že on sám má problém s takovým člověkem sedět za jedním stolem. 

Jedním z nich byl i ministerský předseda. "Já si myslím, že ty výroky pana Okamury jsou velmi nešťastné. On používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945 a popírá historické skutečnosti," nechal se slyšet Sobotka, podle něhož bádání historiků prokázalo, že vedle židovského holokaustu docházelo také k romskému. 

Zpochybňovat genocidu je hanebnost, prohlásil Sobotka

"Byly na území tehdejšího Protektorátu koncentrační tábory, které nebyly pracovními tábory, ale v zásadě měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni z celého území tehdejšího Protektorátu a velká část těchto lidí nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech v Polsku, zejména v Osvětimi," poznamenal. Zároveň uvedl, že se jako poslanec a premiér jen těžko může vyhýbat jednání s opozičními poslanci, kteří byli demokraticky zvoleni. 

"Zpochybňovat, relativizovat jakoukoliv genocidu je hanebnost na úrovni zločinu a je to nesmírně nebezpečné pro demokracii, je potřeba to rozhodně odmítnout," reagoval dnes zase Kalousek. "Pan Okamura oslovuje své posluchače, ty ho volili, což je smutný fakt české politiky," řekl také. 

Romský koncentrační tábor je mýtus

Okamura mimo jiné prohlásil, že "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež". Šlo podle něj o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbaly řádné práci. "V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života," uvedl také s tím, že oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holocaustu. "Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holocaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech," dodal. 

Na vyjádření Okamury dnes skrze svého mluvčího reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. Server Romea v reakci zveřejnilvzpomínky některých bývalých vězňů tábora pod titulkem Otřesná svědectví z koncentračního tábora v Letech u Písku. Pane Okamuro, čtěte! 

Okamura otočil

Okamura, kterého prý reakce ostatních politiků překvapila, dnes k věci vydal nové stanovisko, v němž tvrdí, že ani na vteřinu nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo. Jeho prvotní vyjádření se prý netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů. "Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný," poznamenal také. 

Cikánský tábor Lety na Písecku otevřela nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. 

Tagy: Česko poslanecká sněmovna hnutí Úsvit přímé demokracie koncentrační tábor

Zdroje: ČTK