Dienstbier Liberálům.cz statisíce platit nemusí, rozhodl soud

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Strana Liberálové.cz definitivně prohrála spor se senátorem Jiřím Dienstbierem. Politik jí nemusí platit 392 tisíc korun a úroky, které požadovala za údajné porušení smlouvy o spolupráci.

Rozhodl o tom ve středu odvolací pražský městský soud, který tak potvrdil březnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2. Podle tajemníka strany Milana Hamerského půjdou Liberálové.cz do konce roku do likvidace. 

Strana v žalobě uváděla, že v roce 2008 uzavřela s Dienstbierem písemnou smlouvu o vzájemné politické spolupráci při senátní kampani ve volebním obvodu Kladno. Tvrdila, že Dienstbierovi při kampani hradila mimo jiné volební inzeráty v novinách nebo náklady na pořádání předvolebních akcí.

Dienstbier se do Senátu dostal, ale spolupráci odmítl

V případě politikova volebního úspěchu prý měla spolupráce pokračovat tak, že by Liberálové.cz zajišťovali senátorovo zázemí, například kancelář a její vybavení. Dienstbier, který se pak do Senátu skutečně dostal, ale další spolupráci s touto stranou odmítl. 

Odvolací soud shodně s prvoinstančním uvedl, že Liberálové.cz výdaje na senátorovu kampaň dostatečně nedoložili, jejich žaloba byla prý nekonkrétní. Potvrdil také, že smlouva uzavřená mezi Dienstbierem a stranou o další spolupráci senátora ničím nezavazovala a byla velmi neurčitá. Dienstbier byl navíc kandidátem za sociální demokraty a nelze zjistit, která ze stran se jakým dílem na jeho kampani podílela. 

Soudu jsme předložili faktury, zlobí se Liberálové.cz

Liberálové.cz s rozsudkem zásadně nesouhlasí. "Soudu jsme předložili faktury i s fotografiemi inzerátů pana Dienstbiera," uvedl Hamerský.

V Kladenském deníku podle něj strana proinzerovala 202 tisíc korun, dalších 140 tisíc požadovali Liberálové.cz na odměny za práci jednotlivých jejích členů a 50 tisíc za know-how. Hamerský řekl, že strana zváží další právní kroky, s největší pravděpodobností však dovolání k Nejvyššímu soudu podávat nebude. Na vedení dalších sporů prý již nemá peníze, do konce roku skončí. 

Dienstbier se prý chtěl dohodnout

Podle Jiřího Dienstbiera mladšího, který u soudu svého otce senátora zastupoval, se chtěl jeho klient se stranou dohodnout. Požadoval po ní, aby mu své výdaje vyčíslila, což se prý však nestalo. "Jejich současné nároky však odmítáme, jsou nesmyslné," uvedl právník. Podle Hamerského ale Liberálové.cz za svou práci původně peníze nepožadovali, chtěli zajišťovat jeho kancelář v případě, že uspěje v kampani. 

Liberálové na Dienstbiera původně podali v souvislosti se smlouvou i trestní oznámení, podle policie ovšem z tohoto oznámení nevyplynulo, že by politik spáchal trestný čin.

Tagy: soud smlouva dienstbier

Zdroje: ČTK