Dienstbier chtěl po zaměstnancích vládní agentury, aby hájili jeho zájmy

- Aktuality autor: pal

Ministr Jiří Dienstbier chtěl po zaměstnancích vládní Agentury pro začleňování, aby hájili jeho politické zájmy. Řada pracovníků proto okamžitě dala výpověď. V televizním rozhovoru to přiznala dnes už bývalá zaměstnankyně agentury Lucie Macků. Dienstbier to ovšem považuje za normální, že vládní zaměstnanci plní politické zadání a ti, kteří to dělat nechtějí by si měli založit nějakou neziskovou organizaci.  

Ministr Dienstbier už hledá náhradu za zaměstnance Agentury pro začleňování, kteří odešli

Ministr Dienstbier už hledá náhradu za zaměstnance Agentury pro začleňování, kteří odešli,zdroj: Profimedia.cz

„Pan ministr Dienstbier nám řekl, že je především pro něj důležité a klíčové, abychom dodržovali jeho politické zájmy,“ řekla Macků. I proto se ona a dalších jejích 14 kolegů rozhodlo agenturu opustit. Macků tvrdí, že prioritou pracovníka vládní agentury je boj za práva sociálně vyloučených.  Dienstbier to okomentoval tak, že jestliže někteří zaměstnanci státu nechtějí dělat vládní politiku, měli by si založit neziskovou organizaci.

V současné době se za úředníky, kteří Agenturu pro začleňování opustili, hledá náhrada. Dienstbier chce ještě do konce května vybrat nového ředitele této instituce. Předchozí šéf agentury Martin Šimeček, kterého ministr odvolal, prý ve své funkci udělal několik zásadních pochybení. Proti odvolání bývalého ředitele se postavili někteří zaměstnanci, kteří jsou od minulého týdne ve stávkové pohotovosti. 

Dienstbier zopakoval, že na fungování a podobě agentury se do konce roku nemá nic měnit. "Jediné, do čeho jsem zasáhl, byl pravděpodobně kult osobnosti Martina Šimáčka," poznamenal. Pracovnice agentury Lucie Macků zase označila důvody Šimáčkova sesazení po šesti letech za nesmyslné. "Chceme hájit zájmy sociálně vyloučených, ne politické zájmy ministra," uvedla.

Tagy: domácí česká vláda agentura pro začleňování

Zdroje: ČTK,FTV Prima