Dienstbier ani po kritice nehodlá změnit svůj plán dohledu nad exekutory

- Aktuality autor: red

O problematice většího dohledu nad exekucemi je potřeba nejen vést debatu, ale především ji začít efektivně řešit, poznamenal dnes stínový ministr spravedlnosti ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Jeho strana toto téma akcentuje v kampani před krajskými a senátními volbami, sněmovní klub ČSSD také podpoří změny, se kterými Senát vrátil poslancům s problematikou spojený vládní návrh novely insolvenčního zákona a občanského soudního řádu.

Horní komora parlamentu tuto novelu, která zpřísňuje podmínky pro exekutory vrátil v červenci. Do návrhu senátoři včlenili řadu úprav. Normu a senátní změny Sněmovna projedná na své nynější schůzi, zřejmě koncem tohoto týdne.

Podle Dienstbiera je nejdůležitější novinkou, kterou do novely senátoři zapracovali, místní příslušnost exekutorů. Exekucí by tak mohl být pověřen jen exekutor, který má sídlo u příslušného okresního soudu. Proti podobnému návrhu prý mají výhrady především "velké exekutorské fabriky", míní stínový ministr.

Druhou významnou senátní novinkou je nepřiznávání náhrad za právní služby v případě bagatelních pohledávek, tedy dluhů do pěti tisíc korun. Takový krok má podle senátora ČSSD zamezit byznysu, kdy se pohledávky mnohdy prodávají za vyšší cenu, než je jejich dlužná částka, protože právní kanceláře počítají s výdělkem právě z náhrad.

Za třetí významný prvek senátní normy Dienstbier označil zavedení povinného právního zastupování nezletilých.

Norma také obsahuje například povinnost, aby dlužníci před podáním žaloby dostávali výzvu k dobrovolnému zaplacení dluhu. Exekuce by se v některých případech měla spojovat do jedné, čímž se dlužníkům sníží náklady. Neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři po dohodě s majitelem vracet na místo, odkud ji vzali. Při samotných exekucích by se musel pořizovat zvukový a obrazový záznam. Zpřísněny by měly být také kárné postihy exekutorů.

"V souhrnu tato opatření nejsou jistě definitivním řešením problému, který souvisí se zastupováním společnosti a exekucemi, ale je to poměrně zásadní změna k lepšímu," podotkl k senátním změnám Dienstbier. Původní sněmovní návrh podle něj takový pokrok nepřinese.

Tagy: ČSSD nuda žbrdlinky prázdniny

Zdroje: ČTK