Děti zkusily koupit alkohol a petardy, uspěla většina

- Aktuality autor: Michal Polák

Jen menšina obchodů v Ústí nad Labem skutečně hlídá, komu před koncem roku prodává pyrotechniku a alkohol. Vyplynulo to z dnešního průzkumu, který v ulicích krajského města udělali teenageři z místního Dětského parlamentu. Vyzkoušeli 15 obchodů a v osmi uspěli. Mezi obchodníky, kteří patnáctiletým figurantům prodali víno nebo zábavní pyrotechniku, byli majitelé večerek i řetězců Billa a Penny market.

Děti obcházely obchody vybavené policejní kamerou i dalšími nahrávacími zařízeními. Skupinka, která dostala na starosti čtvrť Krásné Březno, byla tříčlenná, později přibyl ještě čtvrtý chlapec. Vesměs jim bylo kolem 15 let, některým dokonce ani to ne. Neuspěli jen u první večerky, jejíž obsluha si všimla nezvyklého ruchu a televizní kamery na druhé straně ulice.

Pak už jim však láhve vína, sektu i dělobuchy pro plnoleté prodal manželský pár provozující večerku i prodavačky v supermarketech. Občanské průkazy po nich vesměs nikdo nechtěl. Pár minut po prodeji přišli do obchodů i s nahrávkami městští policisté. "Ta holka je vysoká jako já, jak můžu vědět, že je moc mladá," bránila se žena, která dětem alkohol prodala. Před strážníky dokonce na pár minut prodejnu zamkla.

Podobné to bylo i v supermarketech. V nedaleké Bille uspěli všichni tři, v Penny marketu zastavily prodavačky jen poslední dva ze čtyř figurantů; v té době už ostraha obchodu delší dobu sledovala skupinku, která vše zvenčí pozorovala. Podle vedení Billy jde o ojedinělé pochybení, z nějž firma vyvodí personální důsledky. "Období okolo vánočních svátků a konce roku je pro naše pracovníky mimořádně stresující a tato zátěž se pravděpodobně podepsala i pod dnešním incidentem," řekla mluvčí řetězce Gabriela Bechynská.

8 obchodů z 15

Dětský parlament patří k Domu dětí a mládeže a jeho členové už si podobnou akci v minulosti vyzkoušeli. Že by se jich tolik prodavačů na nic neptalo, prý nepamatují. "Jediné, co prodavačka chtěla vidět, byla kartička zákaznického klubu," řekl čtrnáctiletý hoch po "úspěšném" nákupu v Bille. Nakoupené zboží ale strážníci hned vraceli prodejcům.

"Celkem jsme zkontrolovali 15 obchodů, z toho v osmi prodali dětem alkohol nebo pyrotechniku. Za pyrotechniku jsme rozdali dvě blokové pokuty přímo na místě, dalších šest přestupků půjde do správního řízení," řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný. Přestupková komise může dát právnické osobě až padesátitisícovou pokutu. Strážníci jsou z akce spíš zklamaní, přestože se jim dařilo odhalovat i prokazovat přestupky. "Děláme podobné razie docela často, padají za to pokuty a stejně se nepoučí. To je pro nás to největší zklamání," dodal.

Tagy: děti alkohol ústí prodej pyrotechnika

Zdroje: ČTK