Děti v mateřských školách musí být dál povinně očkované, rozhodli poslanci

- Aktuality autor: pal

Povinné očkování dítěte zůstává podmínkou pro jeho přijetí do mateřské školy a pro pobyt ve škole v přírodě. Senátní úpravy novely zákona o ochraně veřejného zdraví ve středu zamítli poslanci. Úpravy se přitom snažily o zmírnění podmínek povinného očkování. Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. 

Povinné očkování je i nadále podmínkou pro vstup dítěte do mateřské školy. Ilustrační foto

Povinné očkování je i nadále podmínkou pro vstup dítěte do mateřské školy. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Senátoři chtěli, aby mateřské školy měly pouze povinnost zjistit stav očkování přijímaného dítěte. Navrhovali také snížit z půlmilionu na 30 tisíc korun horní hranici pokuty, která by hrozila školkám, školám nebo provozovatelům dětských skupin za přijetí dítěte bez dokladu o očkování.

O očkování se ve Sněmovně opět rozhořela debata zastánců povinného očkování a zastánců zmírnění této povinnosti. "S tímto výdobytkem českého zdravotnictví bychom neměli hazardovat," zdůraznil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Po hlasování novinářům řekl, že vítá rozhodnutí Sněmovny i kvůli přílivu uprchlíků z Afriky do Evropy. "V dnešní době, kdy do Evropy míří statisíce uprchlíků z různých končin světa, se epidemiologická situace může kdykoli velmi výrazně zhoršit a vysoká proočkovanost je zárukou pro populaci, že nám zde nepropuknou vysoce infekční nemoci," uvedl.

Nejostřeji se proti očkování vyslovil patrně Petr Bendl (ODS). "Moje zdraví není majetek státu, ale majetek můj. Pokud je riziko a stát nařídí povinné očkování, měl by tvrdě platit, pokud dojde k chybě," řekl Bendl, jenž označil hexavakcínu za zločin.

Jeho stranický kolega a lékař Bohuslav Svoboda naopak varoval před tím, že pokud proočkovanost klesne pod 80 procent, hrozí epidemie. "Pokud se chceme vrátit do doby, kdy byly pravé neštovice, tak se k ní vrátíme," řekl.

O novele, jejíž vládní podoba měla být celkovou revizí zákona a měla jej sladit se správním řádem, se vedla dlouhá debata v dolní i v horní komoře.

Poslanci například odmítli pozměňovací návrhy směřující k zavedení individuálních očkovacích plánů pro děti a odpovědnosti státu za škody na zdraví způsobených očkováním.

Poslanci do normy ale nevložili ani sporný návrh zdravotnického výboru, který by podle některých právních výkladů umožnil očkování dětí i bez souhlasu rodičů.

 

Tagy: Česko domácí Poslanecká sněmovna ČR Povinné očkování

Zdroje: ČTK