Děsivá statistika: Letos zemřelo na českých železnicích už 100 lidí

- Aktuality autor: Danica Klein

Letos v Česku zemřelo po střetu s vlakem do dneška 100 lidí, za poslední čtyři roky je to nejvyšší počet, informoval dnes mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vloni v tomto období zahynulo 89 lidí, letos se tato bilance zhoršila o 12 procent. Mluvčí uvedl, že lidé si neuvědomují, jaké nebezpečí jim na železnici hrozí a často riskují.

Lidé si neuvědomují nebezpečí

Podle Drápala počet obětí střetu s vlakem od roku 2008 stoupá. "Zatímco v roce 2008 končilo necelých 70 procent střetů vlaku s osobou smrtí, letos má tragický konec téměř 80 procent nehod, což v porovnání s loňským rokem znamená nárůst šest procent," sdělil Drápal. Zvyšuje se i počet nehod, od roku 2008 vzrostl o 19 procent.

Nejtragičtější letošní nehodou byl střet osobního vlaku se dvěma lidmi, kteří trhali třešně u trati na Rakovnicku. Muž i žena přišli o život. Poslední smrtelná nehoda se stala v noci na dnešek mezi Jablůnkou a Vsetínem, kde vlak srazil zatím neznámého muže.

Mluvčí upozornil, že ve většině případů se tyto tragické nehody stávají na místech, která jsou ze zákona veřejnosti nepřístupná. "Lidé si často plně neuvědomují, jaké nebezpečí jim na železnici hrozí, pokud nebudou dodržovat platné právní předpisy, a riskují svůj život nezodpovědným chováním," uvedl Drápal.

Téměř nemožné

Drážní inspekce podle něj neustále upozorňuje na to, že zastavit mnohatunové vlaky na několika málo metrech je nemožné, protože brzdná dráha vlaku může být až jeden kilometr a rozpoznat pohybující se osobu na takovou vzdálenost je i za ideálních podmínek téměř nemožné.

Drážní inspekce proto už delší dobu připravuje preventivní kampaně, aby varovala dospělé i děti před riziky, které jim na kolejích hrozí.

Tagy: tragédie smrt Česko železnice

Zdroje: ČTK