Desítky tchajwanských lodí pronikly ke sporným ostrovům Senkaku

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZUJEME. Šest člunů tchajwanské pobřežní hlídky dnes v doprovodu několika desítek rybářských lodí proniklo do japonských výsostných vod v blízkosti ostrovů, na něž si kromě Japonska činí nárok Tchaj-wan i Čína. Japonská pobřežní hlídková služba proti nim použila vodní děla, aby je zatlačila na ústup. Incident je pokračováním sporu o ostrovy pojmenované v Japonsku Senkaku a v Číně Ťiao-jü. 

Spor graduje

Spor graduje,zdroj: news.com

"Desítky lodí pronikly do našich vod s doprovodem šesti tchajwanských hlídkových člunů," řekl agentuře AFP japonský vojenský mluvčí. Po "přestřelce" vodními děly Tchajwanci japonské vody opustili. 

Operaci tchajwanských plavidel dnes bez výhrady podpořil tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou. "Prezident Ma podporuje vlasteneckou akci rybářů a oceňuje pobřežní hlídku za prosazování naší svrchovanosti a ochranu rybářů," uvedla prezidentská kancelář v prohlášení. 

"Ma vyzývá japonskou stranu, aby respektovala práva rybářů na loviště jejich předků... a doufá, že všechny zúčastněné strany vyřeší spory mírovou cestou a budou společně sdílet zdroje ve Východočínském moři," dodává se v komuniké. 

Skupina tchajwanských plavidel, která k ostrovům dnes pronikla, je součástí flotily asi 50 rybářských lodí se třemi stovkami rybářů na palubě, které vyrazily v pondělí od tchajwanských břehů, aby podpořily nároky své země na sporné souostroví. 

Snížit napětí diplomatickou cestou

Čína a Japonsko, které se spolu rovněž o ostrovy přou, dnes zahájily rozhovory ve snaze snížit napětí diplomatickou cestou. Vedou je v sídle čínské diplomacie náměstek čínského ministra zahraničí Čang Č'-ťün a jeho japonský protějšek Čikao Kawai. 

K rozdmýchání vášní v Číně přispělo Japonsko nedávným rozhodnutím odkoupit tři z pěti největších ostrovů od soukromých vlastníků. Souostroví je sice neobydlené, vody kolem něj ale oplývají rybami a vyskytují se tam zřejmě i naleziště zemního plynu. Vykoupení ostrovů v diplomatické nótě odsoudil i Tchaj-wan. 

V Číně se na protest proti odkoupení konaly v uplynulých týdnech desetitisícové demonstrace, které místy přerostly v násilí a neformální bojkot japonského zboží. 

Tagy: tchajwan spor ostrovy

Zdroje: ČTK