Desítky světových státníků uctí v Johannesburgu památku Nelsona Mandely

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vedoucí představitelé z více než 70 zemí se v úterý zúčastní uctění památky bývalého jihoafrického prezidenta a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely, který zemřel minulý týden. Na stadionu v Johannesburgu budou státníci jako americký prezident Barack Obama, šéf OSN Pan Ki-mun, kubánský prezident Raúl Castro nebo britský premiér David Cameron. Oznámilo to dnes jihoafrické ministerstvo zahraničí. 

Pieta Nelsona Mandely

Pieta Nelsona Mandely,zdroj: Profimedia.cz

Na pietní shromáždění na fotbalovém stadionu v Johannesburgu, kde se Mandela naposledy objevil na veřejnosti při finále fotbalového mistrovství světa 2010, se očekává na 80.000 Jihoafričanů. Na stadionu budou ale také desítky světových státníků, kteří přiletí uctít Mandelovu památku. Půjde o jedno z největších shromáždění vedoucích světových představitelů v posledních letech. 

"Celý svět přijíždí do Jižní Afriky," řekl dnes mluvčí ministerstva zahraničí Clayson Monyela. Ujistil současně, že vláda je logisticky připravena mimořádnou událost zvládnout i přes krátký čas na organizaci. 

Vedle Obamy a Camerona přijedou i prezident Francie François Hollande, německý prezident Joachim Gauck, vedoucí představitelé EU Herman Van Rompuy a José Barroso, stejně jako generální tajemník OSN Pan Ki-mun. 

Z Jižní Ameriky přiletí mezi jinými brazilská prezidentka Dilma Rousseffová či venezuelský prezident Nicolás Maduro. Kubánská vláda oznámila účast prezidenta Raúla Castra. Mandela měl blízko k jeho bratrovi Fidelovi, který se kvůli zdraví stáhl v roce 2006 z politiky. Mandela navštívil Kubu brzy po propuštění z vězení již v červenci 1991, aby poděkoval Havaně za podporu v boji s apartheidem.

Na ceremonii bude i zimbabwský prezident Robet Mugabe, íránský premiér Hasan Rúhání, afghánský prezident Hamíd Karzáí, palestinský prezident Mahmúd Abbás nebo indický prezident Pranáb Mukherdží. Přijede i řada bývalých státníků, jako američtí exprezidenti George Bush mladší, James Carter a Bill Clinton, bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, někdejší šéf OSN Kofi Annan. 

Zastoupeny budou i královské rodiny. Z Británie přiletí následník trůnu princ Charles, z Belgie král Philippe. Na johannesburgském stadionu budou i některé celebrity jako britský obchodník Richard Branson, americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová a rockoví zpěváci Bono a Peter Gabriel

Českou republiku bude zastupovat ministr zahraničí Jan Kohout, Slovensko rovněž šéf diplomacie Miroslav Lajčák. 

Na pohřeb nepřijede tibetský duchovní vůdce dalajlama, kterému jihoafrická vláda v posledních čtyřech letech dvakrát odmítla vízum - údajně pod tlakem Číny. Chybět bude i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který to podle izraelských médií zdůvodnil vysokými náklady na cestu. Komentátoři ale také připomínají, že Izrael s jihoafrickým režimem apartheidu udržoval velmi těsné vztahy. 

Po úterním pietním shromáždění budou Mandelovy ostatky vystaveny tři dny ve vládních budovách v hlavním městě Pretorii. Vlastní pohřeb bude v neděli 15. prosince ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal. Podle Monyely se ale pohřbu v Qunu zúčastní jen "velmi málo" světových státníků, protože má jít především o rodinnou událost. 

Tagy: úmrtí Jihoafrická republika státní pohřeb

Zdroje: ČTK