Desítky milionů nás stály předražené zakázky ma ministerstvu zahraničí

- Aktuality autor: red

Na ministerstvu zahraničních věcí v čele s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) se předražovaly počítačové zakázky, stát tak přišel o desítky milionů korun. Odhalil to šéf jednoho z odborů ministerstva Jakub Klouzal, píše dnešní Mladá fronta Dnes. Případ vyšetřovala inspekce ministerstva, policie ho ale poté odložila. Schwarzenberg problémy s IT zakázkami přiznal.

"Připouštím, že také u mě na ministerstvu se staly věci, které se stát neměly," uvedl. Podle MfD má Klouzal jasné doklady o tom, že ministerstvo zbytečně utratilo 60 milionů korun za správu počítačů na ambasádách.

V létě 2010 se se svými zjištěními svěřil ministrovi. Schwarzenberg považoval informace za závažné a nechal je prošetřit. Inspekce ministerstva pak zpracovala pro policii čtyři podněty k prošetření, ale ta je odložila. "Po pravdě řečeno, úplně šťastný z toho nejsem. Poněvadž jsem doufal, že to nakonec došetří policie. Když jsem zjistil, že to odložila, byl to pro mě dosti šok," řekl ministr deníku.

Podle Klouzala inspekce neposkytla policii komplexní podklady. "Část originální dokumentace si ode mne Schwarzenbergovi podřízení nikdy nevyzvedli," uvedl.

Jak píše list, Klouzal je také jediný, kdo byl nakonec potrestán. Poté, co se provalilo, že "donáší" na kolegy a "kazí kšefty" velkých IT firem, dostal několik výhrůžek a čelil kontrolám, které na něj nadřízení poslali. Loni v létě pak rezignoval na post ředitele odboru, a když nesouhlasil se zařazením v oddělení, pro které neměl kvalifikaci, dostal výpověď.

Tagy: korupce svinstvo neštěstí ostuda tunel

Zdroje: ČTK