Desítky afrických uprchlíků do Evropy zahynuly na lodi hladem a žízní

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Celkem 61 afrických uprchlíků zahynulo v březnu hladem a žízní na lodi, která se porouchala na cestě k italskému ostrovu Lampedusa. Nikdo jí nepřišel na pomoc, přestože kontaktovala italskou námořní hlídku, všiml si jí vojenský vrtulník i loď NATO.

Napsal to v pondělí britský list The Guardian s odvoláním na lidi, kteří anabázi na lodi přežili a kteří s ní byli v kontaktu. Podle listu vyrazila loď s 72 uprchlíky z Etiopie, Nigérie, Eritreje, Ghany a Súdánu z Tripolisu 25. března.

Nechali uprchlíky záměrně zemřít?

Na palubě bylo i dvacet žen a dvě malé děti. Po osmnácti hodinách plavby směrem na Lampedusu se loď začala potýkat s poruchami a začala ztrácet palivo. Uprchlíci pomocí satelitního telefonu zavolali eritrejskému knězi Mosesovi Zeraimu, který v Římě řídí organizaci pro uprchlíky Habeshia. Ten kontaktoval italskou pobřežní hlídku, která ho ujistila, že loď byla lokalizována a všechny příslušné úřady byly informovány, píše The Guardian.

Brzy poté nad loď prý přiletěla helikoptéra s nápisem Army (armáda), její piloti v uniformách hodili na loď kanistry s vodou a sušenkami a naznačovali uprchlíkům, že pro ně přijede loď. Po několika hodinách čekání se ghanský kapitán rozhodl, že se pokusí se zbytky paliva doplout na Lampedusu. Nicméně se to nepodařilo a bezvládnou loď začaly unášet proudy. Po dvou dnech se ocitla blízko letadlové lodi NATO, že ji nebylo možné přehlédnout, tvrdí podle listu uprchlíci.

Umírali i ve vazbě po zadržení Kaddáfího silami

Podle nich odstartovala dvě letadla a přeletěla nad lodí, kde uprchlíci divoce gestikulovali a ukazovali bezvládná dětská těla. Loď pak moře vyplavilo 10. dubna u libyjského města Zlitán poblíž Misuráty. Z 72 uprchlíků jich bylo naživu už jen 11. Z nich jeden zemřel hned po přistání a další brzy poté ve vězení poté, co jednotky Muammara Kaddáfího uprchlíky zadržely a držely čtyři dny ve vazbě.

Podle The Guardian žádná země nepotvrdila, že by poslala k lodi vrtulník. Mluvčí italské pobřežní stráže uvedl, že Itálie upozornila Maltu, že loď se blíží k její zóně, kde je odpovědná za záchranné akce. Stejně tak prý italská pobřežní stráž upozornila lodě v oblasti, aby se pokusily o záchranu lodě s uprchlíky.

Maltské úřady popírají, že by s lodí přišly do styku, uvedl The Guardian. Pokud jde o letadlovou loď, list se domnívá, že jde nejspíš o francouzské plavidlo Charles de Gaulle. Francouzské námořní úřady nejprve popřely, že letadlová loď byla v oblasti. Když jim byly předloženy zprávy potvrzující, že tomu tak bylo, odmítly to komentovat, napsal britský list.

Přeživší se prý skrývají v Tripolisu

Podle něj mluvčí NATO koordinující vojenské akce v Libyi řekl, že nebyl zaznamenán z lodi žádný tísňový signál a aliance nemá o takovém incidentu žádné záznamy. The Guardian napsal, že přeživší uprchlíci se nyní skrývají v domě nejmenovaného Etiopana v Tripolisu a chtějí znovu zkusit se dostat do Evropy.

Politický neklid a vojenský konflikt v severní Africe vedl k vzestupu počtu uprchlíků. Podle The Guardian se odhaduje, že za poslední čtyři měsíce se vydalo přes Středozemní moře do Evropy na 30 tisíc uprchlíků. Mnozí z nich po cestě zahynou. Předpokládá se, že jen v dubnu tak přišlo o život na 800 uprchlíků, uvedl britský list.

Tagy: smrt uprchlíci Loď NATO

Zdroje: ČTK