Desetitisíce lidí manifestují ve Washingtonu na podporu armády

- Aktuality autor: red

Desítky tisíc lidí se dnes sešly u Lincolnova památníku ve Washingtonu při manifestaci na podporu americkým ozbrojeným silám.

Shromáždění svolal kontroverzní komentátor stanice Fox News Glenn Beck a vystoupili na něm představitelé konzervativního uskupení Tea Party, včetně někdejší aljašské guvernérky Sarah Palinové. Manifestaci kritizovali obhájci lidských práv, protože se shromáždění koná na stejném místě, kde přesně před 47 lety černošský aktivista Martin Luther King pronesl svůj slavný projev I have a Dream (Mám sen).

Podle Becka je cílem shromáždění vzdát čest americkým vojákům a dalším, kteří "ztělesňují základní principy našeho národa - bezúhonnost, pravdu a čest". Na úvod manifestace komentátor prohlásil, že Spojené státy příliš dlouho kráčely do temnoty a že se nyní musejí soustředit na dobré věci, jichž mohou dosáhnout.

Komentátor, který v minulosti obvinil prvního černošského prezidenta USA Baracka Obamu z rasismu, tvrdil, že shromáždění je nepolitické. Přesto na akci vystoupila řada příznivců silně konzervativního hnutí Tea Party, které se ostře vymezuje proti vládnoucím demokratům a podporuje republikány. Podle AP je manifestace dalším důkazem rozpolcenosti americké společnosti.

Palinová ve svém projevu využila paralelu se shromážděním, na němž před 47 lety promluvil černošský aktivista. Tvrdila, že z přítomných cítí stejnou sílu ducha, jaká pomohla v 60. letech aktivistům za lidská práva bojovat proti diskriminaci. Neúspěšná kandidátka na viceprezidentku USA se nicméně zdržela jakéhokoli politického prohlášení.

Beck sám naopak před zahájením shromáždění popíral jakoukoli souvislost mezi manifestací a výročím Kingova projevu. Tvrdil, že na historickou souvislost zapomněl.

Zastánci lidských práv ale přesto svolání shromáždění na dnešní den právě k Lincolnovu památníku odsoudili. Aktivista Al Sharpton například uvedl, že řada Beckových dřívějších vystoupení směřuje proti duchu Kingova slavného projevu. Aktivisté si dnes připomněli někdejší proslov pochodem washingtonskými ulicemi, ke konzervativnímu shromáždění se ale nepřiblížili.

Martin Luther King přednesl svůj projev 28. srpna 1963 a u Lincolnova památníku mu naslouchalo čtvrt milionu lidí. "Mám sen, že jednoho dne mé čtyři děti budou žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy kůže, ale podle charakteru," zní nejslavnější věta proslovu. Rok po tomto projevu prezident Lyndon Johnson podepsal zákon, který zakazoval diskriminaci v otázkách zaměstnání a vzdělání.

Tagy: USA obama vojáci protest washington

Zdroje: ČTK