Deníky: Úřednická vláda ještě nezačala a Zeman už ji úkoluje

- Aktuality autor: Michal Polák

České deníky se dnes opět věnují především záměru prezidenta Miloše Zemana jmenovat úřednickou vládu, který ale nepovažují za dobré řešení. Míní, že by se politické strany měly prezidentovi postavit. Jako nejlepší momentální řešení vidí někteří komentátoři předčasné volby.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

Hospodářské noviny (HN) podotýkají, že Zemanem jmenovaná vláda nebude ani "úřednická" ani "vláda odborníků". Bude to "prezidentova vláda" a prezident za ni také ponese plnou odpovědnost. Podle komentátora HN to ale ještě neznamená nástup prezidentského systému: "Dokud totiž v Česku platí současná ústava z roku 1992, mají politické strany šanci se prezidentovi úspěšně postavit, jakkoliv to pro některé může být dost riskantní - a pro spoustu poslanců a zřejmě i některé strany to bude znamenat i konec kariéry," píše. Najít v této situaci ve Sněmovně 120 hlasů pro předčasné volby by podle něj mělo být to nejjednodušší, co lze udělat. 

Na jiném místě deník také uvádí, že tvůrce ústavy by ani "v temných snech nenapadlo", že klíčem k moci se stanou volby prezidentské, nikoli sněmovní. Duch ústavy podle komentátora vyvanul, zbyla jen dikce, kterou lze vyložit jakkoli. Zeman tak pouze využívá situace. "Politické strany by se proto měly vrátit k myšlence, kterou na sklonku života rozvíjel Václav Havel. Zrevidovat ústavu, aby zajistila respektovaná pravidla politiky pro dalších dvacet let," míní komentátor. 

Ještě ani nezačala a už ji úkoluje

Podle komentáře Lidových novin (LN) nenechává Zeman nikoho na pochybách, že by úřednická vláda byla především jeho. "Už ji úkoluje, má rozhodnout o zvýšení minimální mzdy," podotýká komentátor. V českém tradici je taková situace podle něj obratem, který ale Zeman avizoval už ve své kampani. Například když říkal, že jeho poradci jsou vlastně ministři. "Při spekulování, jací odborníci ve vládě zasednou, nám ani nedochází, jak radikální ten obrat je," uzavírají LN. 

Komentátor Mladé fronty Dnes (MfD) pokládá předčasné volby za nejčistší politické řešení stávající krize. Připouští, že v nich zvítězí levice a pravice, zejména ODS, skončí v opozici. Oddalování voleb je ale podle něj výhodné pro nejrůznější populisty. "Čím déle bude trvat vládní agonie, ať už koaliční, nebo "úřednická", tím lepší vyhlídky nastanou pro "spasitelská" uskupení typu Úsvit přímé demokracie, Věci veřejné apod.," píše.

Zeman chce sám řešit krizi 

Předčasné volby jsou podle MfD řešením aktuální vládní krize, ale nejsou řešením dlouhodobé krize české politiky. "Zkrátka, český parlamentní režim se neobejde bez seriózní a promyšlené systémové reformy," dodává deník. 

Situaci v ČR se v pondělí věnoval také světový tisk. Očekávané jmenování nového českého premiéra německý list Frankfurter Rundschau doprovodil komentářem, že prezident Miloš Zeman chce očividně sám převzít opratě řešení politické krize v zemi. Rakouský deník Wiener Zeitung je toho názoru, že úřednický kabinet Zemanovi přinese více pravomocí, takže Česko bude rázem vypadat jako prezidentská republika. Slovenský list Sme poznamenal, že Zeman překračuje hranici, za kterou jeho předchůdci nezašli.

Tagy: tisk předčasné volby prezident ČR úřednická vláda

Zdroje: ČTK