Den vzniku ČSR v roce 1918 na Slovensku svátkem nebude

- Aktuality autor: Jan Pastor

Slovensko nezařadí den vzniku Československa (ČSR) v roce 1918 mezi státní svátky. Parlament dnes odmítl hned dva příslušné návrhy poslanců dosluhující vládní koalice. V Česku 28. říjen svátkem je a oslavy v tento den provází předání státních vyznamenání.

Proti iniciativě povýšit na Slovensku 28. říjen z památného dne na státní svátek, a to na úkor svátku dne přijetí ústavy, se postavila hlavně opozice. Sociální demokraté označili ústavu, kterou slovenská sněmovna schválila 1. září 1992, za základ slovenské státnosti.

Oba návrhy zařadit den vzniku Československa mezi státní svátky už v prvním čtení parlamentu ale nepodpořili ani všichni koaliční poslanci. Dosluhující koalice se přitom nedokázala dohodnout ani na předložení společného návrhu na změnu státních svátků. Prakticky totožné předlohy představili jak zástupci nejsilnější vládní strany SDKU-DS, tak poslanci z Občanské konzervativní strany (OKS), která se každoročně podílí na organizaci vzpomínkových akcích u příležitosti vzniku ČSR.

Dosluhující koalice na probíhající schůzi sněmovny, která se koná zhruba měsíc před předčasnými volbami, neprosadila už vícero svých návrhů.

Výročí vzniku ČSR na Slovensku velkou pozornost obvykle nepoutá. Vzpomínkových akcí se většinou účastní jen desítky převážně starších lidí.

Tagy: Slovensko svátek

Zdroje: ČTK