"Den ticha": V Rusku se už ode dneška neagituje

- Aktuality autor: Danica Klein

V Rusku dnes panuje "den ticha" před nedělními volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu. Předvolební agitace je zakázána, ústřední volební komise dosud žádné vážné prohřešky nezaznamenala.

Volební místnosti již střeží zesílené policejní hlídky, moskevská policie také "preventivně" zatkla desítku opozičních aktivistů. Potíže má i nevládní organizace Golos, která ruské volby monitoruje jako jediný domácí nezávislý pozorovatel již deset let a ještě daleko před nedělním hlasováním zaznamenala tisíce přehmatů proti pravidlům.

Ředitelka organizace Lilija Šibanovová strávila noc na dnešek na moskevském letišti Šeremeťjevo, kde ji celníci nakonec zabavili přenosný počítač; ředitelka se obává provokace.

Washington vyjádřil znepokojení

Ještě dříve moskevský soud potrestal Golos pokutou 30.000 rublů (asi 18.200 Kč) za zveřejnění předvolebních průzkumů v období, kdy to zákon již zakazuje. Pokuta následovala poté, co úřady obvinily Golos, že odhalováním předvolebních přešlapů diskredituje hlavně vládní stranu Jednotné Rusko, a polostátní televize NTV organizaci napadla za přijímání grantů od USA. Washington již nad verdiktem vyjádřil své znepokojení jako nad dalším důvodem k pochybám o férovosti ruských voleb.

O přízeň voličů se v nedělních volbách smí poprvé ucházet všech sedm povolených stran, ale "nesystémová opozice", ostře kritizující Kreml, opět nebyla k volbám připuštěna. Podle průzkumů mají novou dumu tvořit stejné čtyři strany jako dosud. Hádankou je jen, zda vládní Jednotné Rusko přijde o dosavadní více než dvoutřetinovou "ústavní" většinu a spokojí se s prostou, nadpoloviční většinou mezi 450 poslanci. V takovém případě by mírně posílily tři strany, hrající roli opozice, i když fakticky v klíčových otázkách podporují Kreml: komunisté, nacionalisté Vladimira Žirinovského a menší levicová strana Spravedlivé Rusko.

Vzlet a pád nové strany

Jakkoli by se poměry v zemi ani po neděli neměly zásadněji změnit, sama kampaň byla podle komentátorů až nečekaně živá. Podle internetového deníku gazeta.ru k tomu napomohlo ještě jarní založení "Všeruské lidové fronty" na podporu Vladimira Putina, výraznější nacionalistická rétorika, růst protestních nálad mezi Rusy, projevující se hlavně na internetu, či "vzlet a pád" nové strany Pravá věc.

Ta měla ve sněmovně zastupovat dosud chybějící liberály, ale záměr ztroskotal na sporu Kremlu s miliardářem Michailem Prochorovem, nejprve povolaným a zakrátko odvolaným z čela Pravé věci.

Nový vládní kabinet

Nehledě na tyto okolnosti se však další vývoj zdá být předurčen zářijovým rozhodnutím dosavadního prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina, že si příští rok na jaře funkce de facto prohodí, čili Putin se po čtyřleté přestávce v čele vlády vrátí do Kremlu a Medveděv by měl po odchodu z Kremlu vést nový vládní kabinet.

Nedělní volby potrvají od osmi rána do osmi večer místního času. Vzhledem k časovému posunu začalo hlasování na ruském Dálném východě již dnes večer středoevropského času. Dílčí výsledky budou oznámeny po uzavření všech volebních místností na západě země, tedy v neděli v 18:00 SEČ. Předběžné oficiální výsledky mají být ohlášeny v pondělí.

Tagy: Rusko Vláda medvedev

Zdroje: ČTK