Den po tragédii: Polsko je ponořeno do smutku

- Aktuality autor: red

Den po letecké katastrofě, při které u Smolenska na západě Ruska zahynul polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších příslušníků politické, vojenské a církevní elity, Polsko truchlí a vzpomíná na oběti.

Tělo Lecha Kaczyńského a jeho manželky bude v neděli z místa neštěstí převezeno do Varšavy, informují polská média. 

Těla ostatních obětí budou dopravena do Moskvy k identifikaci. V případě ostatků prezidenta a jeho ženy to udělal v noci Jaroslaw Kaczyński, dvojče  hlavy státu. 

Polská média neinformují prakticky o ničem jiném než o katastrofě, televize neustále ukazují seznam obětí s fotografiemi, v rozhlase hraje smutná hudba a jsou vysílány přenosy ze mší. Někteří moderátoři sotva zadržují pláč. Za svého prezidenta, jeho choť a další osobnosti veřejného života se pomodlí polští křesťané, židé i muslimové. V poledne se život v Polsku zastaví během dvou minut ticha.

Polský premiér Donald Tusk už zrušil plánované zahraniční cesty do Kanady a na jaderný summit počátkem týdne ve Washingtonu. 

Ve Varšavě se celou noc scházeli truchlící lidé před prezidentský palác. Prostranství před ním se proměnilo v moře svíček, květin, věnců a polských vlajek. Policie již v sobotu jeho okolí uzavřela, odklonila i městskou hromadnou dopravu. Také v neděli od brzkých ranních hodin se před sídlo hlavy státu a na hlavní náměstí Maršálka Józefa Pilsudského chodí památce prezidenta poklonit další lidé, i když ve Varšavě panuje ponuré, nevlídné počasí. 

Přes smutek, který Polsko prožívá, zaznívají kritické hlasy. Bývalý velitel pozemních sil Waldemar Skrzypczak v sobotu večer v polském rozhlase připomněl, že se nikdo nepoučil z osudné chyby, která se stala před dvěma lety. Tehdy při havárii vrtulníku CASA zahynulo skoro celé velení vzdušných sil. 

"Není možné, aby tolik osob důležitých pro stát letělo jedním letadle," řekl Skrzypczak. "Byly porušeny procedury, které byly zavedeny po tamté katastrofě," dodal. Nechápe také, proč Polsko není schopné koupit letadla pro nejdůležitější osoby ve zemi, o čemž se mluví už řadu let, ale žádná vláda tento krok ještě neudělala. Politolog Rafal Chwedoruk z Varšavské univerzity doufá, že po nynější katastrofě se diskuse o úsporných opatřeních ve státním rozpočtu nebudou tak jako doposud omezovat jen na peníze na letadla pro představitele země.

Tagy: havárie letadlo Polsko

Zdroje: ČTK