Den daňové svobody: Od pondělí lidé nevydělávají na stát

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na pondělí 20. června připadá v Česku podle výpočtů společnosti Patria Finance den daňové svobody. To je pomyslný okamžik, po němž připadne celá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem jako by patřil státu.

Češi tak letos na stát pracovali stejně dlouho jako loni. Podle výpočtů Liberálního institutu, které vycházejí z odlišné metodiky, připadl den daňové svobody na 15. června. 

V letošním roce se podle hlavního analytika Patria Finance Davida Marka daně změnily relativně málo. Ve výši celkové daňové kvóty a termínu dne daňové svobody se podle něj projevuje snížení slevy na dani o 100 korun měsíčně a zdanění příspěvku ke stavebnímu spoření.

"Složená daňová kvóta by se podle našeho odhadu měla v letošním roce zvýšit na 35,2 procenta z loňských 35 procent. Tato změna je ovšem dostatečně malá na to, aby se den daňové svobody neposunul," uvedl. 

Průměr zemí OECD - 10. června

Patria Finance vypočítává den daňové svobody metodu sestavenou organizací Tax Foundation. Ta rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícímu podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. 

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů k hrubému domácímu produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody se situací v dalších zemích. 

Podle této metodiky letos nejpozději oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 2. srpna. Následují je Francouzi a Finové 23. července. Naopak nejdříve, již 14. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestali vydělávat na stát 2. května a Australané 7. května. Slováci oslavili daňovou svobodu 22. května, v USA připadla na 1. června. Průměr zemí OECD je 10. června.

Tagy: peníze stat

Zdroje: ČTK