Demonstrace proti sociální nerovnosti v USA mají na kontě vážné zranění, protestuje se však stále

- Aktuality autor: red

Přes tisíc lidí, kteří protestují proti sociální nerovnosti a chamtivosti korporací, se ve středu večer znovu shromáždilo v centru kalifornského Oaklandu. Jen den předtím je přitom policie za použití slzného plynu, omračujících granátů a gumových projektilů z místa vyhnala, připomíná agentura Reuters, podle níž bylo při zásahu zatčeno 85 demonstrantů a jeden utrpěl vážné zranění.

Čtyřiadvacetiletý bývalý voják Scott Olsen, který podle svých přátel dvakrát sloužil v Iráku, je s rozbitou lebkou a otokem mozku v kritickém stavu v místní nemocnici. Podle organizátorů jej zasáhl policií vypálený kanystr se slzným plynem. Policie v Oaklandu to zatím nepotvrdila a vede vyšetřování s "nejvyšší prioritou".

Okupujte Wall Street

Podle Reuters to bylo právě znepokojení ze zranění Olsena, které pomohlo přilákat tolik lidí do centra Oaklandu na středeční protest organizovaný odborovou ústřednou AFL-CIO na podporu hnutí Okupujte Wall Street. Tentokrát se demonstrace obešla bez střetů s policií. 
V Atlantě policie protestující z parku v centru města vykázala ve středu ráno, zadržela přitom 53 lidí, kteří odmítli park opustit.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších amerických měst i do celého světa. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.

Tagy: zranění USA demonstrace

Zdroje: ČTK