Dělnická strana napadla své rozpuštění u Ústavního soudu

- Aktuality autor: red

Dělnická strana v pondělí prostřednictvím elektronické pošty podala k Ústavnímu soudu návrh, jímž napadla rozpuštění strany Nejvyšším správním soudem.

Uvedl to předseda strany Tomáš Vandas. Podání návrhu má odkladný účinek, který potrvá po dobu řízení před Ústavním soudem.

Nelze předjímat, za jak dlouho a jakým způsobem soud rozhodne. Strana již dříve ohlásila, že půjde do voleb pod hlavičkou sesterské Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Právník Dělnické strany Petr Prchal nedávno uvedl, že podle návrhu nebyly splněny podmínky pro rozpuštění strany. I kdyby prý předložené důkazy byly relevantní, stačí podle Prchala jen na pozastavení činnosti DS, ale ne na její rozpuštění.

Soud rozpustil Dělnickou stranu průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení.

Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. Představitelé DS bezprostředně po verdiktu oznámili, že půjdou do voleb na kandidátkách DSSS, kam se také přesouvá členská základna.

Tagy: soud vandas ustavni

Zdroje: ČTK