Dělníci se nadýchali oxidu uhličitého, na místě zemřeli

- Aktuality autor: red

Dva lidé ve středu zemřeli v mlékárně Miltra v Městečku Trnávka na Svitavsku po otravě oxidem uhličitým. Nadýchali se ho při čištění zásobníku na krmnou syrovátku.

Třetí člověk byl s těžkou otravou převezen vrtulníkem do nemocnice. Další pět osob utrpělo lehčí otravu. Řekli to mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková a vedoucí lékař krajské zdravotnické záchranné služby Otomar Kušička. 

"Šlo o kombinaci plynů kvasných produktů, kde převažuje oxid uhličitý a amoniak. Po několika nádeších člověk upadne do bezvědomí a dojde k zástavě oběhu," řekl Kušička. 

Plynů se nadýchali dva dělníci. Na pomoc jim přispěchali další zaměstnanci a otrávili se také. Patrně se domnívali, že jeden dva nádechy jim neublíží, míní Kušička. "Stačí poměrně málo a zablokování okysličování krve postupuje velmi rychle," dodal lékař. 

Při resuscitaci dělníků pomáhali záchranáři ze tří krajů, Pardubického, Jihomoravského a Královéhradeckého. Dvěma již pomoct nemohli, třetího zaměstnance převzala nemocnice v Brně. Pět lehce otrávených lidí převezli zdravotníci na pozorování do nemocnice ve Svitavách. 

Případ teď řeší kriminální policie a inspektorát bezpečnosti práce. Vyšetřovatel nařídil pitvu a pokračují výslechy svědků. Další podrobnosti policie patrně sdělí ve čtvrtek, řekla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Tagy: nehoda úmrtí dělníci

Zdroje: ČTK